Göller bölgesi Rana ridibunda (Anura: Ranidae) populasyonlarında yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy-ağırlık ilişkilerinin araştırılması
Investigation of the age-length, age-weight and length-weight relationships on Rana ridibunda (Anura: Ranidae) populations of Lake district
- Tez No: 169689
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
III ÖZET GÖLLER BÖLGESİ Rana ridibunda (Anura:Rstnidae) POPULAS YOKLARINDA YAŞ - BOY, YAŞ - AĞIRLIK VE BOY- AĞIRLIK İLİŞKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI ERİŞMİŞ, C. Uğur Doktora Tezi, Biyoloji Bölümü, Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hüseyin ARKAN Nisan-2005, 308 sayfa Bu çalışmada, Mayıs - 2001 - Ağustos 2003 tarihleri arasında Göller Bölgesi'nden Karamık, Eber-Akşehir, Eğirdir, Beyşehir Gölleri'nden yakalanan toplam Rana ridibunda (kompleks) 455 (183 S S- 204 ŞŞ ve 68 juvenil) örnekten iskeletkronolojisi yöntemi ile yaş tayini, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık, kondisyon faktörleri (K.F.) ve Von Bertantaffy' nin denklemine [ SVLt = SVL^ (1- e M '“ t0)); Wt = W^ (1- e ”k( ' ' t0))b ] göre büyüme oranlan hesaplanmıştır. İskeletkronolojisi, dört popuîasyondaki erkek, dişi ve juvenil bireylerde parmak ucu kemiğine uygulanarak yaş tespiti yapılmıştır. Dört populasyonda da yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Buna göre, Beyşehir populasyonu erkekleri II - IX. yaş dağılımı arasında yaş ortalaması en yaşlı, en uzun total boy, total ağırlık ve K.F. ortalaması en yüksek bireylerden oluşmaktadır. Eğirdir populasyonu erkekleri II. - VIII. yaş dağılımı içerisinde, yaş ve total boy bakımından Beyşehir Gölü populasyonuna benzediği ancak ağırlık ortalaması bakımdan Karamık ve Eber-Akşehir populasyonuna benzeyen bireylerden oluşmaktadır. DişiIV bireylerin ise II - VIII yaş dağılımı içerisinde, en genç yaş ortalamasına sahip Karamık ve Eber-Akşehir populasyonlandır. II - X yaş dağılımı içerisinde Eğridir populasyonu dişileri en yaşlı ortalamaya sahip bireylerden oluşurken, TL - X yaş dağılımına sahip Beyşehir populasyona benzerlik göstermektedir. Beyşehir populasyonu dişileri ise total boy, ağırlık, K.F en yüksek ortalamaya sahiptir. Dört populasyonda erkeklerin cinsel olgunluk yaşı II. dişiler ise III. yaş olarak belirlenmiştir. En yaşlı bireylerin erkeklerde IX. dişilerde ise X. yaşla Beyşehir Gölü populasyonunda olması besin miktarının biotopta yeterli olduğunun göstergesidir. Bu çalışmada ayrıca, Beyşehir Gölü populasyonundan 20 ŞŞ bireyde parmak ucu kemiğinin boyuna kesitinde histomorfolojik yapısı incelenmiştir. Anahtar Kelime : Rana ridibımda, iskeletkronolojisi, yaş tayini, yaş-total boy, yaş-total ağırlık, total boy-ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE AGE-LENGTH, AGE- WEIGHT AND LENGTH- WEIGHT RELATIONSHIPS ON Rana ridibunda (Anura:Ranidae) POPULATIONS OF LAKE DISTRICT ERISMIS, C. Ugur Ph.D. in Biology Supervisor: Prof. Dr. Hüseyin ARKAN April, 2005, 308 pages In this study, growth ratio according to Von Bertantaffy by the following equations [ SVL, = SVL^ (1- e“k( ' ”m); W, = W^ (1- e“k( * ”*Y ], condition factors (K.F.), length (SVL) - weight (W), age - weight, age - lenght and the age determination by skeietochronological methods were inverstegated on Rana ridibunda (complex) of total 455 (183 $$- 204 ŞŞ ve 68 juvenil) collected from Karamik, Eber-Akşehir, Eğirdir, Beyşehir Lakes of Lakes District between May, 2001 - August-2003. All collected individuals were leaved to their natural habitats after investigated, measured and removed their phanlange. The age determination was estimated by the application of skeietochronological method on the phalange at all the samples belong to four populations. On all four populations, a positive relation was observed between, Age-W, Age-SVL and SVL -W. According to these results, male samples of Beyşehir population among II - DC ages distribution were consist of individuals the oldest age mean, the longest total lenght, total weight and the highest K.F. mean. Eğirdir population in the view of male samples among age distribution II - VUI includingVI individuals was similar to that of Beyşehir according to SVL and age mean whereas, from the point of view of wieght it was similar to Karamik and Eber- Akşehir populations. In the view of female samples between age distribution, Karamik and Eber populations have the youngest age mean. Eğirdir population at II - X between age distribution was similar to that of Beyşehir at II - X between age distribution whereas it was composed of females between II - X years distribution being the oldest age mean, Although Beyşehir population females have mean of total lenght, weight, K.F. In all four populations, the age of sexual maturation was II and IH ages for respectively males and females. There were the longest - lived individuals by IX years old in oldest males and in X years old in oldest female in Beyşehir population, 1 year older than males and female from Eğirdir population, and this is indication of the sufficient nourishment of the biotop. In this study, 20 ŞŞ individuals were also examined by the histomorphological structure on the sagittal section of phalanges. Key words : Rana ridibunda; skeletochronology; age determination; age - total lenght; age - total weight; total lenght - total weight relations, condition factor,