Uyuşturucu madde suçları Balıkesir örneği
Drug Offenses Balıkesir Sample
  1. Tez No: 240034
  2. Yazar: TUNCER EROKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sosyoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Health, Sociology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Uyuşturucu ve alkol bağımlılığının günümüzde yol açtığı kişisel sorunlar, zamanla toplumsal sorunlara dönüşmektedir. Aynı mahallede yaşayan gençlerin, okulda okuyan çocuğumuzun arkadaşının, aynı apartmanda yaşadığımız komşumuzun uyuşturucu bağımlısı olduğunu duyduğumuzda onu toplum olarak dışlarız, yakın çevremize de uyuşturucu bağımlılarından uzak durmaları konusunda uyarırız. Bize ve ailemize zarar getirmesinden korkarız. Bunun en büyük nedeni ise, çocuğumuzun bu kötü alışkanlıktan uzak durmasını istememizdir. Uyuşturucu bağımlılığı zaman içerisinde diğer suçları da beraberinde getirir veya diğer suçların işlenmesine de zemin hazırlar. Toplumu her yönüyle olumsuz yönde etkileyen bir sorun halini alır. Madde bağımlılığı ile mücadelede herkese görevler düşmektedir. Onunla mücadele eden kamu kurumlarının yanında sivil toplum kuruluşları da etkin bir şekilde mücadelelerini sürdürmektedir.Yapılan bu araştırmada Balıkesir ilinden yola çıkarak polis tarafından yakalanan uyuşturucu madde kullanan kişiler ile mülakat tekniğini kullanarak bu kişilerin uyuşturucu madde kullanmaya nasıl başladığını, nerede ve neden dolayı madde kullanmaya devam ettiği, uyuşturucu madde kullanmadan önceki geçmişi ile madde kullanımından sonra kendisinde ne gibi değişiklikler meydana geldiğini öğrenerek elde edilen suç istatistikleri ile karşılaştırmak amaçlandı. Polis olarak uyuşturucu ile mücadelede nelere dikkat edilmesi gerektiği, uyuşturucu pazarlayanların tuzakları, gençlerimizin ve ailelerin nelere dikkat etmesi gerektiği belirtilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Today, personal issues which are caused by drug and alcohol addiction turn to be social issues in time. When we hear a young person we live at the same apartments, our children?s friends at school or our neighbours to be a drug addict we exclude them. And further more, we warn our neighbourhood against them. We are afraid of the drug addicts since they may bring damage to us and to our family. The major reason of this is that we want our children to avoid themselves against those bad habits. Drug addiction either brings forth other offenses or prepares ground for commitment of other offenses. Not only public institutions but also civil society organizations are carrying out an effective struggle.In this survey, drug addicts are intervieved why they have started using drugs, where and how they use drugs, changes in their past before they started using drug and today by using interview technique. As a result, what should be avoided, traps of drug marketers and what precautions should be taken are specified by the police department in this study.