Uyuşturucu madde suçları, madde bağımlılığı suç ilişkisi ve eroinin analizi
Illicit drugs crimes, relationship between substance addiction and crime and analysis of heroin
  1. Tez No: 275476
  2. Yazar: AHMET COŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasında geçmişten günümüze uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti, bazı uyuşturucu maddelerin keşfi, uyuşturucu maddelerle mücadele çalışmaları, madde bağımlılığı suç ilişkisi, bazı uyuşturucu maddelerin genel özellikleri ve kimyasal analizleri gerçekleştirildi.Deneysel çalışmalar bölümünde yasadışı olarak imal edilen ve güvenlik güçlerince yakalanılarak analiz ve kesin tanı için Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğüne gönderilen örneklerden seçilen 7 adet eroin örneği Marquis reaktifi ile renk testi, TLC, GC ? MS ve FTIR yöntemleri ile kalitatif olarak, GC ? FID yöntemiyle kantitatif olarak analiz edildi. Analizlerde tüm örneklerdeki eroinlerin baz formunda olduğu ve eroin oranlarının % 20 ile % 54,3 arasında değiştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, from past drug use and trafficking, the discovery of some drugs, efforts to fight drugs, Relationship Between substance Addiction and Crime, some general properties of drugs and their chemical analysis were actualized.In experimental studies section, Chosen 7 units samples of heroin that the illegally manufactured and were seized by security forces and were sent to Ankara Criminal Police Laboratory for definitive diagnosis were analyzed as qualitative with and color test with Marquis reagent, TLC, GC - MS and FTIR methods and were analyezed as quantitatively with GC - FID method. In the analysis, all of the samples were determined as base form and heroin rates were varied between % 20 and 54,3.