Türkiye'de doğal taş sektörü ve Tokat ili potansiyeli
Natural stone sector at Turkey and Tokat's potential
  1. Tez No: 240041
  2. Yazar: ŞERİFE GÜNEŞ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyanın en zengin ve kaliteli doğal taş oluşumlarına sahip Alp Kuşağı içinde bulunan Türkiye; Marmara Adası'ndan başlayan 4000 yıllık üretim geçmişiyle en eski doğal taş üreticilerinden biridir. Tüm coğrafi bölgelerinde 250 çeşidin üzerinde desen, renk ve doku bakımından kaliteli doğal taş yatakları bulunduran ülkemiz, toplam dünya rezervinin %33'üne sahiptir.Doğal taşların yapı ve dekorasyon malzemesi olarak kullanılmaya başlanması, ekolojik ve estetik görünümlü malzemelere eğilimin, bu sektöre olan talebi de arttırmıştır. Türkiye'de yatırım, üretim ve ihracat açısından ulaşılan büyüme hızı dünya ortalamasının oldukça üzerinde olmasına rağmen henüz istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Ülkemizdeki alt yapı eksikliklerinin giderilmesi, yeni yatırımlara yönelinmesi ve dış tanıtıma önem verilmesi gibi faaliyetlerin gerekliliğinin geç anlaşılması ve çalışmalara yeni başlanması nedeniyle sahip olduğumuz bu değerli kaynağa ait rezervlerin çok az bir kısmını kullanabilmekteyiz.Bu çalışmada, Türkiye'deki dördüncü en büyük doğal taş rezervlerine sahip olan Tokat'ın; kaynak ve potansiyelinin neler olduğu, bölge ve ülke ekonomisi içindeki yeri veriler ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey that locates at the Alpine Zone who has the world?s most wealthy and high quality natural stone formation, is one of the oldest natural stone producer with its 4000 years production history started at Marmara Island. Our country has 33% of world wide marble reserves with natural stone mine more than 250 varieties in pattern, colour and high quality in terms texture in all its geographic regions.Increasing of interest for ecological and aesthetic appearance of material and to be used of natural stones as construction and decoration materials increased attention for this sector. In Turkey, investment, production and exportation by means of growth rate reached well above the world average, although not reached to the desired level yet. We are able to use a very few portion of this reserve due to late understanding of necessity of the activities such as elimination of lack of infrastructure in our country, to be directed to new investments, to be given to external promotional activities and recently starking to work.In this study, the source and potential, its place in region and country economy of Tokat who has Turkey?s fourth largest reserves of natural stone was examined with data.