Türkiye'de doğaltaş sektörü ve rekabet gücü
- Tez No: 835335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya ticaret hacminin artması, mevcut iletişim kanalların etkin bir şekilde kullanılması, lojistik hizmetlerinde kalitenin artması sonucunda ülkeler arasında var olan rekabeti daha da körüklemiştir. İkinci Dünya Savaş'ından sonra yaşanan gelişmeler ve kurulan uluslararası kuruluşlar, ticaretin gelişmesine imkân sağlamıştır. Gelişen bu ticaret ortamında ülkelerin rekabet gücünü artırmak için hem devlet sektörü hem de özel sektörün ortak çalışması gerekmektedir. Yapılan bu çalışmada öncelikle doğal taşların tanıtımı yapılmış olup daha sonra Türkiye'deki doğal taş sektörünün durumundan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise rekabet kavramı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde rekabet gücü hesaplamaları tarafımızca Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler (AKÜ) yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Türkiye'nin genelde çok kullanılan doğal taşlar açısından Dünya'da rekabet gücüne sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in the world trade volume, the effective use of existing communication channels, and the increase in the quality of logistics services have further fueled the existing competition between countries. The developments and international organizations established after the Second World War enabled the development of trade. In this developing trade environment, both the public sector and the private sector should work together to increase the competitiveness of countries. In this study, first of all, natural stones were introduced and then the situation of the natural stone industry in Turkey was mentioned. In the third part, the concept of competition is emphasized. In the fourth chapter, competitiveness calculations were made by us using the Explained Comparative Advantages (ACU) method. As a result of the analyzes made, it has been concluded that Turkey has a competitive power in the world in terms of natural stones, which are generally used widely.