Türkiye'de lojistik hizmetlerinin gelişiminin ihracat odaklı büyümeye etkileri
The effects of the development in logistics services on export led growth in Turkey
  1. Tez No: 240066
  2. Yazar: ERHAN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, İşletme, Economics, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada lojistik hizmetlerdeki gelişmelerin ihracat odaklı büyüme üzerinde etkisinin olup olmadığının araştırılması için, birinci bölümde; konunun teorik geçmişi araştırılmıştır. Teorik geçmiş oluşturulduktan sonra lojistik ve lojistik hizmetler hakkında temel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde lojistik hizmetlerin ve sektörünün gelişim süreci, önce küresel çapta ve daha sonra Türkiye örneğinde incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin dış ticaret hacmi yıllar itibariyle incelenerek lojistik ? ihracat ? ekonomik büyüme arasında kurulacak olan ekonometrik model için temel oluşturulmaya çalışılmıştır. Oluşturulan bu temel üzerine ekonometrik model uygulanmaya çalışılmış ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Sonuç olarak lojistik sektörü ile ihracat arasında kısa dönem aralığında bir ilişki kurulamamış, fakat uzun dönemde lojistik sektöründen ihracata doğru Granger nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Ayrıca lojistik sektörü gelirleri ile sanayi üretim endeksine doğru tek yönlü ve gayri safi milli hasıla arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Sonuç olarak lojistik sektörü ile ihracata dayalı ekonomik büyüme arasında uzun dönemde dolaylı olarak Granger nedensellik ilişkisi kurulmuştur.ANAHTAR SÖZCÜKLERTürkiye'de lojistik gelişmeler, lojistik - ihracat ? büyüme ilişkisi.
Özet (Çeviri)
The effects of the development in logistics services on export led growth are investigated in this study. Theorical background is stated in first chapter. Then, the basic information on logistics and logistics services are given. The development process in logistics services and the sector are investigated in the global scale then, Turkey scale in second chapter. The econometrical base of the relations between logistics-export and economic growth is set by examining the Turkish foreign trade volume by years. Econometrical analysis has done on this database. The findings derivated from the analysis are annotated. In conclusion, no relation can be found between logistics sector and export in short run but, in long run a Granger casuality relation from logistics sector to export is found. In addition, a Granger casuality relation between logistics sector and export led growth is found in long run.KEYWORDSThe development of logistics in Turkey, logistics ? export ? growth relations.