Montessori yöntemi etkinliklerinin 5?6 yaş çocuklarının el becerilerinin gelişimine etkisi
The effect of the activities of montessori method on the development of manual skills of 5-6 year old children
- Tez No: 240067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırma, ?Montessori Yöntemi Etkinlikleri'nin? 5?6 yaş çocukların el becerilerinin (Çizme-Boyama Ve Nesneleri Kullanma Becerileri) gelişimine olan etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2007?2008 öğretim yılında Aydın İlinde bulunan ADÜ Eğitim fakültesine bağlı uygulama anaokulu ile MEB'e bağlı bağımsız anaokuluna devam eden 5?6 yaş grubu 32 çocuk oluşturmuştur. Araştırma, öntest-sontest kontrol gruplu deneme modelindedir. İlgili model doğrultusunda deney ve kontrol gruplarını belirledikten sonra her iki grup için, araştırmacı tarafından geliştirilen ?El Becerileri Kontrol Listesi? nin (Çizme-Boyama ve Nesneleri Kullanma Becerileri) alt listeleri öntest olarak doldurulmuştur. Deney grubundaki çocuklara 12 hafta süresince toplam 48 etkinlikten oluşan Montessori Yöntemi eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna MEB Okulöncesi eğitim programında bulunan ve çocukların el becerilerini geliştirmeyi amaçlayan etkinlikler uygulanmıştır. Kontrol grubunda günlük eğitim-öğretim etkinliklerine herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. 12 haftalık sürecin ardından deney ve kontrol gruplarına ?El Becerileri Kontrol Listesi? sontest olarak tekrar uygulanmış ve toplanan veriler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Çocukların ?El Becerileri Kontrol Listesi'nin? ?Çizme-Boyama ve Nesneleri Kullanma Becerileri Alt Listeleri? öntest puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla Mann Whitney U testi, sontest puanlarının anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla da Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır.Elde edilen veriler sonucunda deney ve kontrol gruplarının ?El Becerileri Kontrol Listesi?nin ?Çizme-Boyama ve Nesneleri Kullanma Becerileri Alt Listeleri?nden aldıkları öntest puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir farklılığının olmadığı görülmüştür (p>05).
Özet (Çeviri)
The study has been made in order to analyze the effect of the ?Activities of Montessori Method? on the development of 5-6 year old children?s manual skills (Skills of Drawing-Painting and Object Usage). The sample is constituted with 32 5-6 year old children studying at the implementation centre under the Adnan Menderes University (ADÜ) Faculty of Education in the province of Aydın and a private kindergarten subject to the Ministry of National Education (MEB). In the research, a pre-test and a final-test have been used for experiment and control groups. After the experiment and control groups had been formed according to the model concerned, the sub-lists of the ?List of Manual Skills Control? (Skills of Drawing-Painting and Object Usage) developed by the researcher have been fulfilled as the pre-test. Throughout 12 weeks 48 activities have been applied to the experiment group in the Montessori Method education programme framework. On the other hand no intervention has occurred in the daily education activities of the control group. Following the 12 week process, the ?List of Manual Skills Control? has been applied on both experiment and control groups as the final-test and the data compiled has been evaluated. In order to determine whether the children?s average pre-test scores of the ?List of Manual Skills Control? and ?Sub-Lists of Skills of Drawing-Painting and Object Usage? have been significantly differentiated the Mann Whitney U Test and in order to determine whether the average final-test scores have been significantly differentiated the Wilcoxon Signed-Ranks Test have been utilized.According to the data compiled no significant difference has been determined between average pre-test scores of the experiment and control groups for ?Sub-Lists of Skills of Drawing-Painting and Object Usage? of the ?List of Manual Skills Control? (p>05).