Kur'an'da zînet kavramı
The ?zînet? concept in the Qur?an
- Tez No: 240103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kur'an'da özel anlamlar ifade eden temel kavramlar bulunmaktadır. Bu kavramların anlam içeriğinin doğru tespitinin, Kur'an'ın doğru anlaşılmasına katkı sağlayacağı muhakkaktır. Bu nedenle ?Kur'an'da Zînet Kavramı? konusu üzerine yapılan bu çalışma ile de, günümüzde tefsir alanında yaygın olarak sürdürülen kavram çalışmalarına bir yenisi eklenilerek, Kur'an'ın doğru anlaşılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu araştırmayı yaparken kavramların kök manasını tespit için çoğu zaman temel sözlüklerden yararlanılmış; Kur'an'ın kavrama yüklediği anlamı tespit için ise klasik ve çağdaş tefsir kaynaklarına başvurulmuştur. Yapılan araştırmada özetle şu neticelere ulaşılmıştır: Zînet kavramının Kur'an'ın diğer kavramlarında olduğu gibi yakın anlam ilişkisi içerisinde olduğu kavramlar vardır. Bunlar ?hilye?, ?zuhruf?, ?teberrüc?, ?tehassün?, ?tecemmül? ve ?sevvele? kavramlarıdır. Kök anlamı ?kusursuz olmak? demek olan zînet kavramına, Kur'an'ın çoğu zaman yüklediği anlam: ?Süslenmek? ve ?kendisiyle süslenilen şey? manasıdır. Bu anlamıyla Kur'an'da zînet: İnsanı süslediği için ?takı ve elbise?; semayı süslediği için ?yıldız?; yeryüzünü süslediği için ?bitki?; insana güç ve kuvvet kattığından dolayı ?evlat ve dünya nimeti?; ve şeytanın aldatmasından dolayı fenalıkların ?olağan gösterilmesi? vs. anlamındadır. Kur'an'da ifade ettiği mana itibarıyla ?soyut? ve ?somut? yönü olan zînet kavramının tanımı için, belki daha genel anlamda ?sûret? ve ?sîret?(huy, karakter) güzelliğidir demek doğru bir tanımlamadır. Ancak kavramın Kur'an'da ifade ettiği anlam ?sûret güzelliğidir.?
Özet (Çeviri)
In Quran there are some certain basic concepts which have special meanings. It is obvious that the exact definition of the context meaning of these concepts will contribute the Quran to be understood properly. Hence, with this study on Zinet concept in the Quran, it is aimed to contribute the Quran to be understood correctly besides adding a new one to the current concept studies maintained commonly on Tafsir field. During the research, it is mostly benefitted from basic dictionaries to define the root meaning of the concepts and it is applied to modern and classical Tafsir sources to define the meaning the Quran wants to mean.In the research, those results are obtained briefly: There are some certain concepts that Zinet concept, like as other concepts in the Quran, has close relations in meaning. These are ?hilye?, ?zuhruf?, ?teberrüc?, ?tehassün?, ?tecemmül? and ?sevvele?. Meaning rootly ?Being Perfect?, Zinet concept is mostly meant in the Quran as ?adorning oneself? and ?the thing which is adorned itself?. It means that ?ornament and dress? now that it adorns man, ?star? now that it adorns heaven, ?plant? since it adorns the earth, ?child and world blessings? because it gives human power and strength. ?Shown as usual of the badness? because of the cheating of demon. According to the meaning in the Quran Zinet concept has both abstract and concrete directions, but in general terms, it can be better to say ?suret? or ?siret? beauty (the beauty of character or manner). However it means ?sûret beauty? in Quran.