Kur'an'da altın ve gümüş kavramı
Concept the gold and silver in the holy Quran
- Tez No: 445748
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER PAKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yüce Allah'ın yarattıkları arasında her hangi bir şeyi sahiplenme yani mülk edinme sadece insana özgü bir eylemdir. Aslında bize bu duygunun yaratılış olarak insan fıtratına yerleştirilmiş bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Sınavı kazanmak amacıyla dünya âleminde çeşitli arzular içerisinde yaratılan insan, mal edinmeye karşı fıtratında bulunan isteği meşru yoldan karşılayabilmesi için İslam'ın rehberliğine muhtaçtır. Bu konuda Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:“Ey hakkıyla iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka. Kendinizi helâk etmeyin. Şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir.”Biz de“Kur'an'da Altın ve Gümüş Kavramı”başlığıyla ele aldığımız tezimizde altın ve tanımı, gümüş ve tanımı, nukud/para ve tanımı, esman ve tanımı, mal ve tanımı, rikaz/hazine ve tanımı, maden ve tanımı, kenz/define ve tanımı, iddihâr ve tanımı, altınla ilgili ayetler, meta '/eşya olarak görülmesi, hazine ve define olarak görülmesi, iftihar ve gurur kaynağı olarak görülmesi, müjde ve tehdit boyutu, altın ve süs, altından bilezikler, inci mercanla bezenmiş altın, altından yapraklar, gümüşle ilgili ayetler, ziynet ve külfet arasında gümüş, gümüş ve yokluk, gümüş ve hazine, gümüş ve rızık ve gümüş ve minnet şeklinde çok geniş bir perspektifte altın-gümüş /mal/mülk konusu değerlendirmeye tabi tuttuk. Buna ilaveten araştırmamız esnasında üzerinde sıklıkla durmaya çalıştığımız şeylerden bir tanesi de emir ve yasaklar doğrultusunda altın ve gümüş kullanımın kontrolü meselesi olmuştur. Çünkü İslâm dini mal edinmeyi, yeme içmeyi mubah kılmışken; aşırılığı, mal, mülk ve servet ile toplum içinde kendini üstün görmeyi ve bunu sağlayacak vasıtalara meyletmeyi hoş karşılamamış, bunun tesviyesi için makul ve mutedilölçüler getirmiştir. Bu, İslam'ın tabii ve fıtri bir din olmasının sonucudur. Bu itibarla kişinin bu kıstaslar doğrultusunda hareket etmesinin önemini vurgulayan birçok değerlendirmeyle çalışmamızı noktalamaya çalıştık. Başarı Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
Praise be to Allah, and peace and blessing be upon the Prophet Mustafa, then after: Money is considered the backbone and fundamental of the society and the sustainability of life, money is a blessing or a curse from God in this world. It might be a blessing that God bestowed on His worshippers, or might be a curse from God.The beginning of this cure, anger and agony is on the mechanism of earning this money and using this money in what is not based on Islamic principles. Gold and silver are the two main types of money. Quran is the only infallible source in which everything has been explained. Regarding what has been mentioned about gold and silver is that both of them are the main source of money and the most metals used in decorations and how to deal with them in a right way away from wasting. Also it has been clarified that they are the two main parts of paradise blessing in one side and a torture tool in hell from the other side. I assembled the verses of gold and silver mentioned in Quran, to study and clarify what is mist about some words and came up as follow: Introduction includes plan, purpose, importance, and methodology of the study. The preface includes definitions of vocabulary related to research. They have been divided into two parts the main vocabulary and relevant one by defining them linguistically and idiomatically. The first part deals with gold and silver because the study is about them, while the second part deals with the vocabulary that are relevant to them likemoney, treasure, and ore from linguistic and idiomatic side. The research has been divided into two chapters. The first chapter deals with the study of the verses of gold, and how the Quran looks at gold. The chapter is divided into two sections. The first section is called heirlooms and has the following paragraphs: Treasure, punishment, pride, redemption and rejection.The second section which is called the promise and bliss; and divided into the following paragraphs: desalination of gold, bracelets of gold, gold studded with pearls, bowls of gold, by extracting the verse and the reason behind it, analyzing words, rhetorical issues, general sense, what learned from the text, the Qur'an meaning , subtleties , jurisprudence rules, the result; and for many paragraphs. The second chapter is about sliver verses and it is divided into two sections. The first section is called silver between decorations and resentment and has the following paragraphs: Silver and disappearing, silver and compactness, silver between giving and abjection. The second section calledSilver and bliss and have the following paragraphs: silver and livelihood, silver Annunciation, silver and gratitude, then the conclusion. This, and what is right in it is from God and what is fault it is from me and gives it up. God is the guardian and helper.