Yunan Komünist Partisi (KKE) ve Makedonya sorunu 1946-49
The Greek Communist Party (KKE) and the Macedonian question 1946-49
- Tez No: 240171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN MACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Alman işgalinden iç savaşın sonuna kadar Yunanistan'da yaşanan gelişmelerin ışığında ?Makedonya Sorunu? ve bu sorun bağlamında Yunan Komünist Partisi'nin oynadığı rol incelenmektedir. KKE'nin iç savaş politikasının doğrudan bir sonucu olan ?Çocuk Toplama? olayı da bu çalışmanın odaklandığı bir diğer meseledir. Çalışmada öncelikle KKE'nin tarihine değinilmiş ve partinin iç savaşta izlediği politika değerlendirilmiştir. Daha sonraki bölümde, partinin iç savaşın önemli etkenlerinden olan ?Makedonya Sorunu?na yönelik politikasına ve bu politika çerçevesinde Slavo-Makedonlarla olan ilişkisine yer verilmiştir. Son kısım ise ?Çocuk Toplama? olayına ayrılmış, bu sorunun farklı boyutlarına, Birleşmiş Milletler nezdinde bu sorunla ilgili yapılan tartışmalara ve Yunan hükümetinin bu süreçteki politikasına değinilmiştir. Çalışmada bazı sonuçlara varılmıştır: Öncelikle 19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren büyük bir mücadelenin merkezi olan Makedonya konusunda KKE'nin 1940'a kadar ciddi ve somut bir politika ortaya koymadığı görülmüştür. İkinci olarak, Yunan İç Savaşı değerlendirilirken, ülkenin iç dinamikleri kadar dış güçlerin müdahalesinin de bu süreci etkilediği göz önünde tutulmalıdır. Başta İngiltere olmak üzere, ABD ve SSCB'nin mücadelesi Yunanistan'ın kaderini değiştirmiştir. Ayrıca Yugoslavya'nın KKE üzerindeki etkisi de önemle vurgulanması gereken bir diğer unsurdur. Son olarak, ?Makedonya Sorunu? bağlamında Slavo-Makedon kimliğinin derinleştiği ve bu değişim sonucunda somut bir ?Makedon? kimliğinin oluştuğu belirtilmelidir. Ortaya çıkan bu kimlik ?Tito'nun politikaları?nın doğrudan bir ürünü olarak nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, in light of the events that occurred from the beginning of the German invasion till the end of the civil war in Greece, the ?Macedonian Question? and the role of the Greek Communist Party in the context of this question are examined. The ?Child-gathering? which could be characterized as a direct result of the civil war policy of the KKE, is another theme focused in the study. First of all, the history of the KKE and the civil war policy of it, are evaluated. In the second chapter, the policy of the KKE towards the ?Macedonian Question? which is the most important impulse of the civil war, is considered. The last part of the study is on the ?Child-gathering? case including the different aspects of this question, the arguments made on it in the UN and the policy of the Greek government about the returning children. Various conclusions drawn as a result of this study: Above all, the KKE did not put forward a concrete policy till 1940 on the ?Macedonian Question? which has its roots back in the second half of the 19th century. Second, due to the fact that the struggle between Britain, USA, USSR and Yugoslavia changed the destiny of Greece, in dealing with the Greek Civil War, one should consider both the internal conditions and the constant interferences of these countries in Greece. The impact of Yugoslavia upon the KKE should also be emphasized. Lastly, it should be stated that in view of the ?Macedonian Question?, the ?Slavo-Macedonian? identity profounded and as a result of this change, formed a concrete ?Macedonian? identity. This newly formed identity could be characterized as a direct ?product? of Tito?s policy.