The position of AKEL on the Cyprus Question
AKEL'in Kıbrıs Sorunundaki duruşu
- Tez No: 839537
- Danışmanlar: PROF. DR. BULENT GOKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Keele University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
1926 yılında kurulan Kıbrıs Komünist Partisi (KKK), Kıbrıslı Türk ve Rumları birleştirmeyi, adayı sömürgecilikten kurtarmayı ve etnik kökenine bakılmaksızın tüm Kıbrıslılara ait bağımsız bir devlet kurmayı amaçlamaktaydı. Parti, Birleşik Krallık tarafından yasa dışı ilan edilip kapatıldı ve mirası 1941 yılında kurulan Çalışan Halkın İlerici Partisi (AKEL) tarafından devralındı. Ancak, AKEL, KKK'den farklıydı. Parti 1940'lardan 1960'ların ortalarına kadar bağımsız bir Kıbrıs yerine ENOSİS'i destekledi. 1950'ların sonlarına doğru, ENOSİS'i erteleme eğilimi gösterdi ve 1974'te ENOSİS politikalarını tamamen terk etti. 1974'ten 1990'ların sonlarına kadar, AKEL Yunan Milliyetçiliği'ne karşı direndi ve Kıbrıslıları birleştirerek Kıbrıs'ı Yunan, Türk ve İngiliz himayelerinden arındırmayı amaçladı. 2004 referandumunda, adanın yeniden birleşmesini öngören Annan Planı, Kıbrıslı Rum ve Türklere sunuldu. Kıbrıslı Türkler planı büyük bir coşkuyla desteklediler, ancak AKEL planı reddetti ve Kıbrıslı Türklerin kitlesel hareketlerini desteklemedi. Bu çalışma, AKEL'in Kıbrıslı Türklere karşı yaklaşımları bağlamında Kıbrıs Sorunu'ndaki hareketlerini inceleyerek altlarında yatan sebepleri irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
In 1926, KKK (Communist Party of Cyprus) aiming to unite Turkish and Greek Cypriots, de-colonize the island and found an independent state belonging to all Cypriots regardless of ethnicity. The party was banned by United Kingdom and was succeeded by AKEL (Progressive Party of Working People) founded in 1941. However, AKEL was different from KKK. . From 1940s till mid 1960s, it supported ENOSIS instead of an independent Cyprus. In 1960s, the party tended to postpone ENOSIS and in 1974 completely abandoned ENOSIS policies. From 1974 till late 1990s, AKEL resisted against Greek Nationalism and aimed to reunite Cypriots and to purify Cyprus from Greek, Turkish and British political hegemonies. In 2004 referendum however, Annan Plan foreseeing the reunification of the island was proposed to Greek and Turkish Cypriots. Turkish Cypriots supported the plan with a spectacular enthusiasm, however; AKEL rejected the plan and didn't support Turkish Cypriot massive movements. Therefore, this study will examine AKEL's movements in Cyprus Question in relation to its reactions against Turkish Cypriots by suggesting reasons.