Sporcuların performansını etkileyen faktörler ve NBA ligi üzerine iktisadi bir uygulama
The factors that affect players performance and an economic application on NBA league
  1. Tez No: 240190
  2. Yazar: EKREM GÜVENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Spor, Economics, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu teze konu olan NBA, Amerikan profesyonel basketbol ligidir. Bu ligin tez konusu olarak seçilmesinde 2 önemli sebep vardır. Birincisi, NBA basketbolunda verilerin düzenli olarak takip edilmesidir. İkincisi de bu verilerin düzenli olarak kayıt altına alınmasıdır. NBA tarihi boyunca yapılmış tüm maçlarda oynayan bütün oyuncuların yaptıkları sayılar, asistler, çaldıkları toplar, yaptıkları top kayıpları, aldıkları ribaundlar ve faullerin hepsi kaydedilmektedir. Toplanan bu veriler, takımlara ait diğer istatistiklerle birleştirilip istatistikçiler için muazzam bir veritabanı oluşturmaktadır.Bu tez günümüz takım sporları ekonomisinde oldukça büyük bir paya sahip olan NBA ligi üzerine yapılmış uygulamalı bir çalışmadır. NBA'de uygulanan bu performans takip sistemi iktisadi ölçütlerle ele alınıp değerlendirilecektir.Bu çalışmanın yapılmasındaki başlıca amaç NBA takımlarını ekonometrik yöntemlerle iktisadi ölçütlerle modelleyip hangi değişkenin takım modeline en çok etki yaptığını görmektir. Diğer bir deyişle takımın başarısını açıklayan en etkin değişkenleri görmek ve takımı en iyi şekilde açıklayan regresyon modelini bulmaktır. Bu çalışma kapsamında uygulama kısmının analizi STATA 10 programı kullanılarak hazırlanmıştır. Veri tabanı olarak da 2004-2007 sezonları arası istatistiki bilgileri kullanılmıştır.Tezde sıra ile ilk olarak profesyonel takım sporları hakkında bilgi verilecek daha sonra takım sporlarının ekonomik yapısı incelenecektir. Takım sporlarının yapısının oluşmasında etkisi olan iktisatçılardan ve bu iktisatçıların eserlerinden bahsedilecektir. İkinci olarak da kulüplerin ekonomik hedeflerinden, sezon gelirlerinden, lig takımları arasındaki rekabetçi dengeden ve takımların kazanma yüzdelerinden bahsedilecektir. Üçüncü olarak ise uygulama kısmı yapılacaktır. Uygulamada her sezon için açıklama gücü en fazla 3 model seçilip yorumlanacaktır. Dördüncü aşamada da panel veri analizi yapılarak anlamlı değişkenlerin dağılımı ve yapısı gözlenecektir.Tezin sonuç aşamasında da uygulamadan elde edilen sonuçlar net olarak belirtilecek ve yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
American Professional Basketball League, NBA is the main subject of this thesis. There are two reasons to choose this thesis subject. Firstly, NBA datas are followed up systematically. Secondly these data are strictly recorded. Every fieldgoal, asist, steal, ribound and faul made by players are all recorded throughout entire NBA history. These data are combined with other stats of teams and constituted an enormous database for statisticians.This thesis contains applications made from NBA league which has great economic capacity. Performance prosecution system which is used by NBA will be reviewed under economic criterias.Main scope of this workout is to experience which variable has the biggest effect on the regression models of NBA teams. In other words, main target is to obtain a successful team regression model which has effective variables. STATA 10 software program and 2004-2007 seasons team statistics have been used for this thesis.In the study, first professional team sports will be mentioned and their economic structure will be examined. Economists who have influence on building team sports and their literature will be discussed. Second, economic targets and seasonal incomes of the clubs, the competitive balance between the teams in the league, and their win rates will be discussed. Third, an application will be developed. In application section, at most 3 models that explain the system best, will be selected to be commented on. At fourth stage, panel data analysis will be made and distribution and structure of explanatory variables will be observed.At conclusion stage of the thesis, results produced will be clearly identified and commented on.