Üniversite Sporları Federasyonu müsabakalarında müsabık olan sporcuların yaralanma kaygılarının ölçülmesi
Measuring the injury concerns of athletes competing in University Sports Federation competitions
- Tez No: 937592
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE ORTA, PROF. DR. MURAT YALÇIN BEŞİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, üniversite sporlarında müsabık olan sporcuların yaralanma kaygı seviyelerini ve bu kaygının üzerinde etkili olan faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Sportif yaralanmalar, sporcuların hem fiziki hem de psikolojik durumlarını etkileyen önemli bir faktördür. Yaralanma kaygısı, sporcuların performansını düşürebilir ve motivasyonlarını olumsuz etkileyebilir. Bu çalışma, sporcuların kaygı seviyelerini belirleyen cinsiyet, spor branşı, lisans süreleri, vücut kitle indeksi, yaralanma geçmişi ve yaralanma yaşanılan bölge gibi degişkenleri incelemektedir. Çalışmaya, Üniversite Sporları Federasyonu müsabakalarında mücadele eden 214 sporcu katılmıştır. Veriler katılımcılardan, araştırmacı tarafından hazırlanan demografik form ve Sporda Yaralanma Kaygısı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS programına işlenmiştir. Ölçme araçlarının Cronbach Alpha güvenirlik katsayılarının oldukça güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Verilerin analizlerinde ise bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, sporcuların lisans süreleri arttıkça acı çekme kaygısı ve spor yaralanması kaygısının da arttığını göstermiştir. Bu durum, sporcularda geçmişte yaşanan yaralanmaların psikolojik izler bıraktığını ve spora devam ederken bu endişenin etkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, rakip ile fiziki müdahale gerektiren sporlarla ilgilenen sporcuların, yaralanma kaygılarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç̧ olarak, spor yaralanma kaygısının sporcuların hem fiziksel hem de psikolojik sağlıklarını etkileyen kritik bir unsur olduğu ortaya çıkmıştır. Sporcuların, bu kaygıyı yönetebilmeleri için psikolojik destek hizmetlerinin artırılması, spor psikologlarının daha yaygın olarak istihdam edilmesi ve kaygıyı azaltmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesi önerilmektedir. Bununla birlikte, antrenman ve müsabakalarda daha güvenli spor ekipmanlarının kullanımı ve saha koşullarının iyileştirilmesi gibi çevresel faktörler de sporcuların kaygı seviyelerini azaltmada etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the injury anxiety levels of athletes competing in university sports and the factors influencing this anxiety. Sports injuries are an important factor affecting athletes' physical and psychological conditions. Injury anxiety can reduce athletes' performance and negatively impact their motivation. This study investigates variables such as gender, sport branch, license duration, body mass index, injury history, and the region of injury occurrence, which influence athletes' anxiety levels. The study included 214 athletes who participated in the University Sports Federation competitions. Data were collected from participants using a demographic form prepared by the researcher and the Sports Injury Anxiety Scale. The collected data were processed using the SPSS software. The Cronbach Alpha reliability coefficients of the measurement tools were found to be highly reliable. Independent sample t-tests, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. The findings of the study show that as the athletes' license durations increased, both pain anxiety and sports injury anxiety also increased. This suggests that previous injuries leave psychological traces in athletes, and this concern may continue to affect them as they continue in sports. Additionally, athletes involved in sports requiring physical contact with opponents were found to have higher injury anxiety levels. As a result, it has been concluded that sports injury anxiety is a critical factor affecting both the physical and psychological health of athletes. It is recommended that psychological support services be increased, sports psychologists be employed more widely, and strategies to reduce anxiety be developed. Moreover, environmental factors, such as the use of safer sports equipment and the improvement of field conditions during training and competitions, may also be effective in reducing athletes' anxiety levels.