Bankalarda mini şube organizasyonu üzerine bir model
A model for organization of mini branch banking
  1. Tez No: 240191
  2. Yazar: TUFAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte bankacılık hizmetlerinin müşterilere sunulduğu kanallar değişmiştir. Başta alternatif dağıtım kanalları olarak adlandırılan internet şubesi, telefon bankacılığı ve ATM gibi teknolojilerin gelişerek klasik banka şubeleriyle birleşmesi sonucu büyük banka şubelerine olan ihtiyaç ortadan kalkmıştır. Artık klasik bir banka şubesinin tüm fonksiyonları çok daha küçük bir alanda gerçekleştirilebilmektedir. Tezde mini şube bankacılığı modeli ile birkaç personelin çalıştığı küçük bir şubede tüm bankacılık hizmetlerinin sunulabilmesi öne sürülmektedir. Mini banka şubeleri ister bağımsız, isterse süpermarket veya kafe gibi başka bir işletmenin içindeki küçük bir alanda kurulabilirler. Süpermarket şubelerinden farklı olarak mini şubeler tüm bankacılık hizmetleri sunulabilmektedir. Tezde dar bir alanda sınırlı sayıda hizmet veren banka hizmet noktalarının nasıl mini şubeye dönüştürülebileceği ve mini şube bankacılığı modelinin nasıl başarıyla uygulanabileceği konularında bilgi verilmektedir. Pazarlamadan eğitime, yönetimden müşteri ilişkilerine kadar bu başarıyı getirecek ana unsurlar ele alınmaktadır. Öne sürülen model iki farklı ülkedeki bankaların üst düzey yöneticileriyle yapılan mülakatlar ile desteklenmiştir. Mülakatlarda elde edilen bulgular bankaların şubelerini küçültme konusunda istekli oldukları yönündedir. Bazı bankalar bu yönde çalışmalarına başlamıştır. Ancak mevcut uygulamalar ile tezde ifade edilen mini şube bankacılığı modeli kıyaslandığında yapılması gereken çok sayıda geliştirmenin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The channels through which banking services are provided to customers, have changed with the developments in technology. As the technologies especially on internet banking, phone banking and ATM, called as alternative delivery channels, develop and support the branches, the need for large bank branches has vanished. Henceforth the functions of a classical bank branch can be performed in a smaller area. This thesis puts forward a mini branch banking model where all banking services can be provided in a small branch with a limited number of people. Mini bank branches can be setup in a small area either independently or within an entity like a supermarket or a coffee. The difference between supermarket branches and mini branches is that mini branches can provide all banking transactions whereas supermarket branches are limited. Suggestions on how to convert a service center of a bank which is also established in a small area, to a mini branch and how mini branch banking model can be applied successfully are given. From marketing and management to training and customer relations, all factors that will drive success are explained in the thesis. The model has been supported with interviews with top managers of banks from two different countries. The evidence from interviews shows that the banks are willing to shrink their branches. Some banks have already started studies on this. However it?s clearly seen that many improvements should be made to upgrade the existing mini branches to the ones described in the thesis.