Seksenli yıllarda Türkiye'nin Filistin politikası
The Palestinian policy of Turkey in 1980's
- Tez No: 240224
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Seksenli yıllarda Türkiye Filistin yanlısı bir tutum izlemiştir. İsrail'n Filistinlilere yönelik sert tutumu seksenli yıllar boyunca Türk hükümetlerince kınanmıştır. Bunun nedeni ise uluslararası konjonktürde yaşanan değişim ve Türkiye'nin yaşadığı dönüşümdür. Özellikle bölgede yaşanan gelişmeler Türkiye'yi Ortadoğu Arap ülkeleri ile yakınlaştırmıştır. Bu gelişmelerin başında İran devrimi ve Afganistanın Sovyetler tarafından işgali yer almaktadır. Türkiye'de yaşanan 24 Ocak kararları ve 12 Eylül askeri darbesi ise Türkiye'yi Ortadoğu'ya yaklaştıran unsurlar olmuştur. Türkiye'nin seksenli yıllardaki Filistin politikası ise bu yakınlaşmanın bir ürünü olarak şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey favoured the Palestinian people throughout the 1980'd. Turkish governments condemned Israel because of it's brutal attitude towards the Palestinian people. The background of Turkey's Palestinian policy was established by two main factors: Changes in international order and in Turkey. The Islamic revolution in Iran and invasion of Afghanistan by Soviet Union caused fundamental changes in the region and in international order. The 24th January decisions and the military coup in 12 September 1980 caused also fundemental changes in Turkey. Both of national and international changes resulted with the approachment policy of Turkey towards the Arabic countries. As a result the Palestinian policy of Turkey is the outcome of this approachment policy of Turkey towards the Arabic countries.