İstanbul ili resmi ilköğretim okullarının okul gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi
School improvement needs analysis of the public primary schools in İstanbul
- Tez No: 240226
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, okul geliştirmenin odaklandığı temel öğeler göz önünde bulundurularak ve bu öğelerin okul geliştirme ihtiyaçlarının saptanması ölçütleri olarak kullanılarak İstanbul ili resmi ilköğretim okullarının okul gelişim gereksinimlerinin belirlenmesini amaçlamaktadır.Genel tarama modeline göre yapılan araştırmanın çalışma evrenini, İstanbul ili Beşiktaş ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapan 697 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklemini ise 109 öğretmen oluşturmuştur.Araştırmanın verilerini elde etmek için örneklemi oluşturan gruplara Gerald C. Ubben, Larry W. Hughes ve Cynthia J. Norris (2004) tarafından geliştirilen `Okul Gelişim İhtiyaçlarının Belirlenmesi' anketi uygulanmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak, frekans, aritmetik ortalama, t-testi ve tek yönlü Anova testi (F testi) yöntemleri ile SPSS 11.5 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Sonuç olarak, ilk alt problemle ilgili elde edilen bulgulara göre, İstanbul ilindeki araştırma yapılan ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin algılarına göre, okulların etkili okul özellikleri bağlamında okul geliştirme ihtiyaçlarının çok farklı olmadığı söylenebilir.İlköğretim okullarının etkili okul özellikleri bağlamında okul gelişim ihtiyaçlarına ilişkin hiçbir boyutta öğretmenlerin mesleki kıdem düzeyleri arasında istatistiki açıdan anlamlı bir fark görülmemiştir. Ön Lisans ve Lisans grupları arasında etkili zaman yönetimi, yüksek standartlar ve beklentiler ve değerlendirme boyutları arasında istatistiki açıdan anlamlı fark görülmüştür. Öğrenci sayılarına göre öğretmen algılarında yüksek standartlar ve beklentiler ile değerlendirme boyutlarında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Öğretmen sayısına göre öğretmen algılarında sadece yüksek standartlar ve beklentiler boyutunda anlamlı bir farklılık görülmüştür. Öğretim biçimine göre öğretmen algılarında yüksek standartlar ve beklentiler, personel gelişimi ve etkili okul liderliği boyutlarında anlamlı bir farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the school improvement needs of the public primary schools in Istanbul by considering the basic elements of school improvement and using these elements as the criteria of the school improvement needs analysis.The universe of the research, which is realized in the survey model, consists of 697 teachers working in Beşiktaş in İstanbul. 109 teachers have been included in the research sample.The data for the study obtained via needs analysis of the school improvement scale, developed by Gerald C. Ubben, Larry W. Hughes ve Cynthia J. Norris. The collected data has been analyzed by means of a package program called SPSS 11.5 Frequency, mean, t-test and one-way variance test (ANOVA- F- test) were used to interpret the obtained data.According to the research results related with the first problem, it can be said that the school improvement needs of the schools are not so different in the subject of features of effective schools with respect to perceptions of the teachers working at the primary schools in Istanbul.The groups of teachers showed no meaningful difference at none of the dimensions related with the school improvement planning in the context of effective school features of the primary schools according to occupational seniority levels. There was a indicative difference between the dimensions of time, basic commitment and evaluation between the groups of associate and undergraduate degrees. The perceptions of teachers showed a significant difference at the dimensions of basic commitment and evaluation according to the number of students. There was a meaningful difference at the perceptions of teachers only at the dimension of basic commitment according to the number of teachers. The perceptions of teachers showed a valid difference at the dimensions of basic commitment, staff development and leadership according to the type of education.