Küreselleşme olgusunun Türkiye ekonomisine etkileri
The effects of globalization to the Turkish economy
- Tez No: 240227
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küreseleşme olgusu, üzerine henüz net bir anlam birliğine varılamamış, çok boyutlu bir olgudur. Küreselleşme, aynı zamanda çok sayıda disiplinin konusunu oluşturmakla birlikte; bu olguyu incelemeye en yatkın disiplinlerden birisi; ekonomi, tarih, siyaset bilimi ve hukuk gibi saç ayakları üzerinde duran uluslararası ilişkiler disiplinidir. Küreselleşme olgusu teknolojinin etkisi ile ulaşım ve haberleşme gibi bir takım özgürlüklerin ve cazibe unsurlarının dünyaya yayılmasını ifade ediyor olsa da, tüm bu unsurların çıkış noktası ekonomi temellidir. Küreselleşmenin ekonomik etkileri, tüm tartışmanın merkezinde yer almaktadır.Bu tezin amacı, küreselleşme olgusunun Türkiye ekonomisine etkilerini irdelemektir. Küreselleşme, ekonomik etkilerini devletler üzerinde uluslararası kurumlar aracılığı ile göstermektedir. İkinci Dünya Savaşı sonrası devletler, uluslarası alanda bütünleşme çabasına girmişlerdir. Bu çabalar sonucu uluslarası örgütler ortaya çıkmıştır. Aynı yıllarda küreselleşme sürecine hizmet eden bölgesel entegrasyonlar yoluyla da, bütünleşme süreci hızlanmıştır. 1980'lerden sonra, bu örgütlerin ve bölgesel entegrasyonların hareket alanları dünyadaki gelişmelere paralel olarak gelişmeye başlamıştır. 1980 sonrası küreselleşme, özellikle ekonomik anlamda varlığını iyiden iyiye göstermeye başlamıştır. Soğuk Savaş'ın bitmesi ile süreç daha da hızlanmıştır.Türkiye ekonomisi de, küreselleşmenin bu etkilerini, uluslararası örgütler, çok uluslu şirketler, ekonomik krizler gibi unsurlar aracılığı ile hissetmektedir. 1923'de kurulduğunda oldukça zorlu bir yola adım atan Türkiye ekonomisi, tarih boyunca yeniden yapılanma döneminin ardından çok partili hayat ve İkinci Dünya Savaşı sonrası, Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanunu, Petrol Yasası, IMF üyeliği, Kore Savaşı, NATO üyeliği, Avrupa Konseyi üyeliği gibi gelişmelerle sürece dahil olmuştur. Ayrıca Türkiye, küreselleşme kapsamında sıkça tartışılan belli başlı tartışma konularının da merkezi konumundadır. Bu tartışma konuları; çok uluslu şirketler, Avrupa Birliği ve uluslararası örgütlerin Türkiye ekonomisine etkileri şeklinde sıralanabilir. Bu etkiler; gerek iç, gerekse dış politikada çok fazla tartışılmaktadır. Son olarak ekonomik anlamda küreselleşmenin olumsuz yansımalarından olan, kriz faktörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ekonomisinde de makro ekonomik dengesizliklere sebep olmuştur. Bu etkileri en aza indirmek güçlü iç ve dış politika ile makro ekonomik alanda yapısal reformları sürdürecek karar alıcılara bağlıdır.
Özet (Çeviri)
There is not yet a clear sense of unity on the phenomenon of globalization. Globalization is a multi-dimensional phenomenon. At the same time, globalization is the subject of many disciplines. One of these disciplines are international relations International relations is a discipline, that built on many others, such as economy, law, political science and history. The phenomenon of globalization, by the help of tecnology represents the spread of various freedoms to the world. But the economic effects of globalization stands as a main element, at the center of all of these impacts. The aim of this thesis is to examine the effects of economic globalization on the Turkish economy. After the second World War, the states have entered into international integration efforts. International organizations as a result of these efforts has emerged. Regional integrations,which were also serving the globalization process were turned out at the same years. After 1980s both the purposes of international organizations and regional organizations began to change and wider their range and their movement field has expanded. After 1980 the effects of globalization became more visible. Also after the Cold War period, process was accelerated. In Turkish economy,globalization impacts can be seen by international organizations, multinational companies, and through the economic crisis.Turkey had a hard road in 1923, after restructing period, Turkey faced, multi- parti political life after Second World War. After this period Turkey has also faced so many new developments on the way of globalization. Such as: Foreign Investment Encourage Law, Oil Law, IMF membership, Korean War, NATO membership, Council of Europe membership etc.Also the center of discussion issues are, the nation state argument of effecting from globalization, multinational companies, European Union and the effects of international organizations to the Turkish economy. All of these affects discussed a lot of domestic and foreign policy. Economic crisis is a negative factor of globalization reflection. The global crisis factor, macro economic inbalances in the economy. Turkey is also effects this situation negatively. The way to get rid of all these negative effects and to minimize them depends decision makers who can perform macro economic structural reforms both in domestic and foreign policy.