İstanbul ili Anadalu yakası Ataşehir ilçesinde bulunan resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin etkili öğretmen rollerine yönelik algıları nasıldır?
What are the perceptions of the teachers who are on duty in formal and private elementary schools in Ataşehir, İstanbul about effective teachers roles?
  1. Tez No: 240251
  2. Yazar: ONUR KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma İstanbul İli Anadolu yakası Ataşehir ilçesinde bulunan resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin etkili öğretmen rollerine yönelik algılarının belirli değişkenler tarafından ne ölçüde etkilendiğini incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada 9 maddeden oluşan bir ?Kişisel Bilgi Formu? ve 30 maddeden oluşan Prof. Dr. Suat ANAR önderliğinde araştırmacı tarafından geliştirilen ?Etkili Öğretmen Rolleri Anketi? kullanılmıştır. Anket, Ataşehir'de bulunan resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapan 357 öğretmene uygulanmıştır. Araştırmada çıkan veriler, ?Mann-Whitney Testi? ve ?Kruskal-Wallis Testi? uygulanarak incelenmiştir.Bu araştırmanın sonucunda cinsiyet, yaş, medeni durum, kıdem, çalışılan okul türü, çalışılan ilköğretim kademesi, branş, mezun olunan fakülte, okulun bulunduğu sosyo-ekonomik düzey arasında etkili öğretmen rol algısı açısından anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done to analyse on the teachers who are on duty at formal and private elementary schools in Ataşehir, İstanbul, Asia to analyse how their perceptions about effective teachers roles have been effected with some changeables.`Personal Information Form? which has 9 items and ` The Effective Teachers Roles Poll? which has 30 items and has been developed by the researcher with the leadership of Prof. Dr. Suat Anar have been used in this research. This poll has been carried out on 357 teachers who are on duty at formal and private elementary schools in Ataşehir, İstanbul. The results of the research have been analysed by using `Mann-Whitney Test? and `Kruskal-Wallis Test?.At the result of this research it has been determined that there is a meaningful relation between the effective teachers role perception and the sex, age, marital status, seniority, the sort of the school where you work, branch, the faculty that you graduated, the socioeconomic statue of the school.