Ege koşullarında yazlık ve kışlık buğdaylara fotoperiyot ve vernelizasyonun etkisi
- Tez No: 24027
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Ekmeklik 14 buğday çeşit/hattında (Bezostaya, Dodge, Vona, lD13.1/mlt (LW), Gerek 79, Atay 85, Yu Mai 16, TDK-C, lD13.1/mlt (LW), Seri 82, Sonora 64, Cumhuriyet 75, Triple Drik- A, Triple Dirk-B) başaklanma üzerine vernelizasyonun, fotoperiyod ve ekim zamanının incelendiği bu araştırma; 1990-91 yılında Meksika' da kontrollü koşullarda (Sera) ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü deneme tarlasında yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar aşağıda maddeler halinde özetlenmiştir. 1. Vernelizasyon, fotoperiyot ve ekim tarihlerinin başaklanma gün sayıları üzerine etkilerini belirlemek için çalışmalar gerek kontrollü koşullarda ve gerekse tarla koşullarında yürütülmüş ve başaklanma gün sayıları üzerine olan etkileri deneme alınan çeşit/hatların genotiplerine göre değişiklik göstermiştir. Kontrollü koşullarda kışlık genotipteki çeşit/hatlarda 6-8 haftalık vernelizasyon süreleri başaklanmayı sağlamıştır. Alternatif genotipteki çeşit hatlarda 2-3 haftalık vernelizasyon süresi başaklanmaları için yeterli olmasının yanısıra, Gerek 79 ve Yu Mai 16 çeşitlerinde 6-8 haftalık vernelizasyon süresi arasında başaklanma gün sayısı önemli bir farklılık göstermemiştir. Yazlık genotipteki çeşit hatlarda ise 0, 2, 3, 4, 6, 8 haftalık vernelizasyon sürelerinin etkisi önemsenmeyecek seviyede olmuştur. 2. Tarla koşullarında, kışlık genotipteki çeşit/hatlarda vernelizasyonun başaklanma gün sayısı üzerine etkisi Dodge çeşidi dışındaki çeşit/hatlarda önemli olmuştur. Aynı şekilde alternatif genotipteki çeşit/hatlarda Atay 85 dışında vernelizasyonun başaklanma gün sayısı üzerine etkisi önemli olarak ortaya çıkmıştır. Yazlık genotipteki çeşit/hatlarda ise bu etki diğerlerine göre ihmal edilebilecek kadar küçük olmuştur.-33- 3. Dodge ve Atay 85 çeşitlerinde ise, başaklanma gün sayıları üzerine vernelizasyonu takiben uzun günlere ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır. 4. Tarla koşullarında, 3 farklı grupta incelenen çeşit/hatlar üzerine ekim tarihlerinin başaklanma gün sayısı üzerine etki payları genelde kışlık çeşit/hatlardan, alternatif ve yazlık çeşit/ hatlara doğru artmakla birlikte, Dodge ve Atay 85 bu genellemenin dışında kalmaktadır. Bu çeşitlerde ekim tarihinin etkisi yer aldıkları genotipik gruplar içerisindeki çeşit/hatlardan daha yüksek oranda saptanmıştır. Farklı ekim tarihleri ve vernelizasyon, araştırmada kullanılan genotiplerin başaklanma gün sayıları üzerine etkili olduğundan, yazlık x kışlık melezlerinde başarı sağlanması için daha fazla sayıda kombinasyon yapılabilmesine olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
-34- SUMMARY This study reported herein was carried out with 14 cvs/lines of bread wheat (Bezostaya, Dodge, Vona, lD13.1/mlt (BW), Gerek79, Atay 85, Yu Mai 16, Triple Drik-C, lD13.1/mlt(LW), Seri 82, Sonora 64 Cumhuriyet 75, Triple Drik-A, Triple Drik-B) in both controlled (greenhouse-Mexico) and experimental field of Aegean Agricultural Research Institute (Izmir, Turkey) in order to find out the effects of vernalization, day-length, and planting date on the number of days to heading in the year of 1990/91. The outcomes of the experimentation can be summarized as follows. 1. The effects of vernalization, photoperiod, and planting dates on the number of days to heading was variable depending on the genotypes of materials studied in both controlled and field conditions. A period of six to eight weeks for vernalization was found to be appropriate under controlled conditions with winter type genotypes. The same effect was two to three weeks with alternate genotypes; however, a period of six to eight weeks for vernalization had no different effects on the days to heading with cvs Gerek-79 and Yu mai 16. The same influence was negligible for zero, two, three, four, six, and eight weeks for vernalization with spring type genotypes. 2. The effect of vernalization on the number of days to heading was crucial in field conditions for all winter type genotypes. with the exception of cv Dodge, and for alternate genotypes except cv Atay-85. The same effect was negligible with spring type genotypes. 3. It was concluded that cvs Dodge and Atay 85 needed vernalization followed by long-days for the number of days to heading.-35- 4. It was also determined that the effect of different planting dates on the number of days to heading, in general, had an increasing effects for winter, alternate, and spring type genotypes, consequently in field conditions. However the influence of planting dates was higher with cvs Dodge, and Atay 85.