Çeşitli sıklıklarda yazlık ve kışlık olarak ekilen nohutun çeşitli gelişme dönemlerinde toprakdan kaldırdığı besin maddeleri ile büyüme ve verim arasındaki ilişkiler
- Tez No: 4321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SEPETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Uri2_1 - 53 - VI- ÖZET Bornova koşullarında, 19B8 yılında nohutun çeşitli gelişme dönemlerinde topraktan kaldırdığı besin maddeleri ile büyümesi ve verim arasındaki ilişkiler incelenmiştir. 1- l/egetasyonun başlangıcından itibaren, bitki boyu, yan dal sayısı, kök ve toprak üstü aksamı giderek artmış, olgunluk döneminde ise bitki boyu ve toprak üstü aksamında azalmalar görülmüştür. 2- Toplam azot, fosfor, patosyum alınımı, kuru madde akümülasyonu İle oldukça benzer seyretmiş, olgunluk döneminde kuru madde azalmasına paralel besin maddesi içeriğinde azalmalar olmuştur. 3- Verim, alınan besin maddeleri ve dolayısıyla oluşturulan kök ve toprak üstü aksamına bağlı olduğu gibi 2 m 'de bakla sayısı ve 1000 dane ağırlığı ile de paralellik göstermiştir. k- Vegetasyon dönemi boyunca kaldırılan tüm azot, fosfor, potasyum ve oluşturulan kuru madde dikkate alındı ğında: Çıkıştan itibaren birinci dönemde azotun %4.1'i, fosforun %^.1'i, potasyumun %^.2'si; ikinci dönemde azotun %3^'ü, fosforun %^6.3'ü, potasyumun %36.8'i; üçüncü dönemde azotun %61'i, fosforun %kS.k,ü, potasyumun %58.8'i kaldırılmıştır. Yine tüm bu gelişme dönemlerinde oluşturulan kuru madde miktarları sırasıyla %3.2, %28.9 ve %67.8 olmuştur. Olgunluk döneminde ise %11'lik bir kuru madde kaybına karşın azotta %2k, fosforda %28.8, potasyumda %20.3 oranında azalmalar saptanmıştır. 5- Dane verimi kışlık ekimde 250.9 kg/da, yazlık ekimde 182.7 kg/da olup, aradaki fark kışlık ekimdem - 5fc - deki bakla sayısı ve-1000 dane ağırlığı değerlerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda m de bitki sayısı arttırıldığında daha fazla besin maddesi kaldırılmakta, en fazla kuru madde oluşturulmakta, yine m *de bakla sayısı ve 1000 dane ağırlığı yüksek çıkmaktadır,
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between the growth of chick pea at different development periods by uptake of nutrients from the soil and the yield has been studied under Bornova conditions in 1987. 1- From the beginning of vegetation plant height, number of branches, stem and over the sal parts have continuously increased. However during maturity period some decreases have been observed in the plant height and oven the soil parts. 2- Total nitrogen, phosphorous and potassium uptake has followed a similar route to dry mater accumula tion. During the maturity period, thera has been seen a decrease in nutrient content parallel to the decrease in dry material. 3- Yield depends on the amount of nutrients uptake and drymatter weight of over the soil parts as well as the pod number and weight af 100D grain.