İzmir Bornova koşullarında yazlık ve kışlık bazı aspir çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının karşılaştırılması
Comperative on some winter and summer safflower cultivars of yield factors in İzmir Bornova conditions
  1. Tez No: 367785
  2. Yazar: DUYGU İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ALGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, 2010-2011 ve 2011-2012 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'ne tahsis edilen deneme tarlalarında kurulmuştur. 3 adet aspir çeşidi (Remzibey, Dinçer ve Yenice) ve 4 adet populasyon (TR 42630, TR 42670, TR 49119, TR 64702), 2 yıl süre ile İzmir/Bornova ekolojik koşullarında Tesadüf Blokları Deneme Deseni'ne uygun olarak 4 tekrarlamalı olarak kurulmuş olan denemeler yazlık ve kışlık olacak şekilde 2 farklı ekim zamanında, tarla koşullarında gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda elde edilen sonuçlara göre; kışlık ekimin yazlık ekime göre her iki yılda da, bütün agronomik ölçümlerde ve bütün çeşit ve hatlarda daha yüksek değerler verdiği saptanmıştır. İstatistik değerlendirmenin sonucunda verim olarak en yüksek değer kışlık ekimde ilk yıl 216,3 kg/da ve ikinci yıl 138,9 kg/da olarak Remzibey çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, was conducted in the years of 2010-2011 and 2011-2012 in the fields of Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops. The experiment was carried out in the field conditions with three safflower cultivars (Remzibey, Dinçer ve Yenice) and four populations (TR 42630, TR 42670, TR 49119, TR 64702) for two years to be four repeat in İzmir/Bornova ecological conditions, in winter and summer times as a two different sowing date times. According to the results that have been found; winter sowing gaves better results compare with the summer sowing, for two years in all agronomic measurements and all cultivars and lines. At the end of the statistical rating, in a yield factor the highest number taken from the Remzibey cultivar first year 216,3 kg/da and second year 138,9 kg/da.