Adî ortaklıkta borçlardan sorumluluk
The liability from obligations in the ordinary partnership
  1. Tez No: 240295
  2. Yazar: CAN YALÇIN ARMUTCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada adî ortaklık sözleşmesi çerçevesinde ortakların üçüncü kişi ile olan ilişkilerdeki sorumlulukları inceleme konusu yapılmaktadır. Çalışma üç bölümdem oluşmaktadır. İlk bölümde adî ortaklık sözleşmesi ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde adî ortaklığın temsili inceleme konusu yapılmıştır. Son bölümde ise ortakların dış ilişkide sorumluluğu incelenmiştir. İlk bölümde adî ortaklığın kuruluşu unsurları, özellikleri anlatılmıştır. Bu çerçevede adî ortaklık, kişilerin müşterek bir amaca ulaşılması için mal veya emeklerini birleştirmeyi, amaca ulaşılması uğrunda işbirliği yapmayı taahhüt ettikleri ve ortaklar arasında bir kişi birliği kuran sözleşme ilişkisi olarak tanımlanmıştır. Adî ortaklık ekonomik veya sosyal her türlü amaç için kurulabilir. Sözleşmenin kuruluşu bakımından Borçlar Kanununun genel hükümleri uygulama alanı bulacaktır. Adî ortaklığın tüzel kişiliği yoktur. Bu nedenle onun yerine irade beyanında bulunacak organlarından bahsedilemez. Adî ortaklığın temsili iradi temsil esasına dayanır. Tüzel kişiliğin bulunmaması sorumluluk konusunda da kendini gösterir. Ortaklığın sorumluluğu değil ortakların sorumluluğu söz konusudur. Bu sorumluluk, birinci derecede, sınırsız ve müteselsildir.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis subject is the liabilities of the partners in the relations with the third person, as part of simple partnership contract. The study is composed of three parts. In the first part; the general informations about the simple partnership contract have been discussed. In the second part of the study; the representation of the simple partnership has been the object of the study. In the last part; the liabilities of the partners have been analyzed. In the first chapter, the elements and the characteristics of the simple partnership's formation have been explained. In this context, the simple partnership has been defined as a contract relation that people contract to associate their goods or labours to achieve a collective purpose, to collaborate for the sake of the purpose and that starts a person union between the partners. The simple partnership can be established for any kind of economical or social aim. The general provisions of the Code of The Obligations will be adhibited in terms of contract's formation. The simple partnerships do not have legal personality. Thus, it is impossible to discuss an authority that will declarate it's intent. The representaion of the simple partnership depends on potestative representaion substance. The absence of the legal personality shows itself up in the subject of liability. The liabilities of the partners can be discussed instead of the liability of the partnership. The liabilities of the partners are prior, unlimited and joint.