Adi ortaklıkta temsil
Representation in ordinarypartnership
  1. Tez No: 289802
  2. Yazar: CAZİBE EBRU YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI MAKARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
En basit iş ilişkisinden en karmaşık kuruluşlara kadar uygulama olanağı bulunan adi ortaklıkta ortaklığın temsili, Borçlar Kanununun 533 ve 534 üncü maddelerinde düzenlenmiştir. Temsile ilişkin bu hükümler değerlendirildiğinde ortaklıkta temsile ilişkin özel hükümler bulunmadığında adi ortaklığın üçüncü kişilerle olan ilişkilerinde Borçlar Kanununun genel hükümlerinin uygulanacağı tespit edilmiştir.Çalışmamız esnasında, ortaklığın tüzel kişiliğinin bulunmamasının ortaklığın temsilinde büyük önem arz ettiği ve özellikle tüzel kişiliğin yokluğunda temsil yolu ile kazanılan hak ve alacakların ortaklığa nasıl intikal edeceği ve ortakların borçlardan sorumlulukların nasıl olacağı hususunda belirleyici olduğu tespit edilmiştir.Kişilere ilişkilerini dilediği gibi düzenleme imkanı veren yapısı, adi ortaklığın günümüzde özellikle tercih edilmesine sebep olmasına rağmen adi ortaklıkta temsil müessesesinin doktrinde yeteri kadar irdelenmediği sadece kanun maddelerine atıf yapılmakla yetinildiği tespit edilmiştir.Adi ortaklıkta temsile dair uygulamada yaşanan sorunlara katkıda bulunmak ve konuya ilişkin ayrıntıları ortaya koyabilmek amacıyla seçtiğimiz tez çalışmamızın birinci bölümünde, adi ortaklıkta doğrudan temsil ve şartları üzerinde durulmuş özellikle temsil yetkisinin kapsamının belirlenmesinde dikkat edilen unsurlar incelenmiştir.İkinci bölümde, adi ortaklıkta dolaylı temsil, unsurları, dolaylı temsilcinin ortaklara karşı yükümlülükleri ve özellikle dolaylı temsil işlemi ile kazanılan hak ve borçların ortaklara intikalinin ne şekilde yapılması gerektiği incelenmiştir.Üçüncü bölümde, adi ortaklıkta doğrudan temsilde uygulanabilen ancak dolaylı temsilde uygulanma imkanı bulunmayan yetkisiz temsilin hangi hallerde gerçekleştiği, hüküm ve sonuçları incelenmiştir.Dördüncü bölümde, adi ortaklıkta temsilin hükümleri başlığı altında adi ortaklığı ait malvarlığının özel bir malvarlığı olduğu ve bu malvarlığının tabi olduğu rejimin elbirliğiyle mülkiyet olduğu tespit edilerek ortakların ortaklık borçlarından sorumlulukları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With regards to ordinary partnership, which is applicable onto matters ranging from the simplest business relationship to the most complicated enterprises, the matter of representation of such partnership is regulated under Article No. 553 and Article No. 554 of the Code of Obligations. When such provisions with respect to representation are assessed, it has been concluded that where there are no specific provisions regarding representation of the partnership, general provisions of the Code of Obligations are to be applied to relationships between ordinary partnership and third parties.In the course of our study, it has been determined that the lack of corporate personality of the partnership is of particular essence in terms of representation of the partnership, and is of specifying character as to how rights and receivables acquired via representation in the lack of any corporate personality are to be transferred to the partnership, and how the legal responsibility of the partners with respect to the liabilities shall occur.Despite its structure which enables persons arrange their relationships in any manner they desire is a reason that ordinary partnership is particularly preferred today, it is been found out that the institution of representation with regards to ordinary partnership has not been adequately elaborated in the doctrine, and such matter has been solely contented with references made to relevant articles of law.In the first section of our thesis study, as selected to contribute to those problems encountered in application with respect to representation as well as to bring forth the details in connection therewith, direct representation of ordinary partnerships and terms thereof are emphasized, and particularly such elements attended to in determining the scope of representation authority are reviewed.In the second section, indirect representation of ordinary partnership and elements thereof, obligations of the indirect representative towards the partners, and, in particular, how the transfer of any rights and liabilities acquired through indirect representation are to be transferred to the partners are reviewed.In the third section, circumstances where representation without authority, which is applicable to direct representation with respect to ordinary partnerships however cannot be applicable to indirect representation thereof, are reviewed as well as the provisions and consequences thereof.In the fourth section, under the heading provisions for representation in ordinary partnership, it is submitted that the assets belonging to the ordinary partnership is of a special asset status, and that the regime which such assets are subject to is collective ownership, and responsibility of the partners from the liabilities of the partnership are reviewed.