İslam Hukukunda anonim ortaklıklar
Public corparations in islamic law
  1. Tez No: 51951
  2. Yazar: MURTAZA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA AKTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez çalışmamızda son bir kaç asırdır ortaya çıkmış olan anonim ortaklıkları ele aldık. Anonim ortaklıklar ticari şirketlerin en gelişmiş tipleridir. Diğer ticari ortaklıkların yanında dünyada en çok rağbet gören ve ülke ekonomisine en çok katkıda bulunan ve tüzel kişiliğe sahip müesseselerdir. Fertlerin atıl durumda bulunan küçük sermayelerinin en iyi değerlendirileceği ortaklık tipidir. Anonim şirket bir unvana sahip, özel sermayesi belirli ve paylara bölünmüş olan ve borçlarından dolayı yalnız mal varlığı ile sorumlu bulunan şirkettir. Ortakların sorumluluğu, taahhüt ettikleri sermaye paylan ile sınırlıdır. Anonim ortaklıkların organları ; genel kurul, yönetim kurulu ve denetçilerdir. Genel kurul bu ortaklığın en üst organıdır. Şirketin yönetim ve temsil organı yönetim kuruludur. Ortaklığı denetleme görevi ise, genel kurulca seçilmiş olan denetim organına aittir. Anonim ortaklıklar sermayelerini genişletmek amacı ile hisse senedi adı verilen kıymetli evrakları aracı kurumlar sayesinde halka arz ederler. Klasik fıkıh kitaplarında çok ortaklı şirketlerden bahsedilmez. Bununla birlikte genel manada mülk ve akit şirketi şeklinde ikili bir taksim söz konusudur. Akit şirketinin de kendi içerisinde bir takım kısımlarının da olduğu bir gerçektir. Fıkıh kitaplarında bulunan bu sınıflama nassa dayanan bir taksim olmayıp, zamanın ve şartların anlayışına uygun olarak yapılmış bir tasniftir. Günümüz açısından yeni çıkan ortaklık Kur'an ve sünnet persfektifinde ele alınarak fukahanın içtihatlarından da istifade edilerek, zamanın ticari ve iktisadi yapısı da göz önünde bulundurularak yeni bir düzenlemeye gidileceği gayet açıktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the public corparation which is established recent centuries have been studied. The public corparation is largest kind of trade companies. It is an established having juristic person and more popular then other compines. It also contributes to contry economy. It is a sort of joint-stock company which evoluates the freely capital. The public corparation is company that have a t: to shares, and the responsible company owi The responsible of partners is lim tie, the defined special capital, and divided ng to depts. ted according to contributed capital. The structure of the public corparation; general board, management board and controllers. The duty of the controling of partnership is belong to controling unit seted by general board. In order to improve their capital, they sell the valued paper share though mediator established. Clasical Fikh books do not mention about multi shared companies. Besides there generally are two parts of companies, i.e; property and contract. It is fact that the contract company can be diveded a number of categories. Quran and Sunnah do not include these catogories. But the catogories are clasifications the respect of time and conditions. Nowadays, the partnership can be reconsidered in respect of Quran and Sunnah.