Türkiye'de portföy yatırımlarına etki eden faktörlerin analizi
Analysis of factors which affect portfolio investments in Turkey
  1. Tez No: 240294
  2. Yazar: GÖKHAN VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
1980 sonrası dönemde, Türkiye ekonomisine yönelen sermaye hareketlerinin toplam miktarında önemli artışlar yaşanmıştır. Söz konusu sermaye hareketleri içinde, arbitraj özelliğine dayanan, spekülatif nitelikte ve yüksek getiri elde etme amacındaki portföy yatırımlarının payı da giderek artmıştır.Bu tez çalışmanın amacı, Türkiye'ye yönelen portföy yatırımları ve olası belirleyicileri arasındaki etkileşimin ortaya çıkarılmasıdır.Çalışmada 1992:1 ? 2008:12 döneminde, Türkiye'ye yönelen portföy sermaye hareketlerinin, İMKB-100 Bileşik Endeks getirisi, cari işlemler açığı, sanayi üretim endeksi ve ABD tahvil faiz oranları ile etkileşimi, Vektör Otoregresyon (VAR) modeli ile incelenmiştir. VAR modeli değişkenleri arasında, nedensellik ilişkisinin belirlenmesi amacıyla Granger nedensellik testi yapılmıştır. Değişkenler arasındaki kısa dönemli etkileşimlerin ortaya konulması için etki-tepki fonksiyonları ve varyans ayrıştırması teknikleri uygulanmıştır.Çalışmanın sonunda, Türkiye'deki portföy yatırımlarının İMKB-100 Bileşik Endeks getirilerinden incelenen dönemde etkilenmediği, cari işlemler açığındaki artma ya da azalmaların portföy yatırımlarının oynaklığını artıran bir etkisi olduğu, ABD tahvil faiz oranı getirisinin düşmesinin Türkiye'ye yönelen portföy yatırımlarının miktarında bir dönem gecikmeyle artışa neden olduğu ve portföy yatırımlarının üretim endeksi üzerinde belirli bir dönemin sonuna kadar artırıcı veya azaltıcı etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the period after 1980, a significant increase in the total amount of capital movements toward Turkey's economy has experienced. Portfolio investments - which based on arbitrage facilities, speculative nature and the purpose of obtaining a high return - have increased up.The aim of this study is to reveal the interaction between portfolio investments against Turkey and possible determiners of portfolio investments in Turkey.For the study period of 1992:1?2008:12, the portfolio capital flows against Turkey and Istanbul Stock Exchange(ISE)-100 Composite Index returns, the current account deficit, industrial production index and U.S. Bill interest rates interactions, were examined with a Vector Auto Regression(VAR) model. Between variables in VAR model, the Granger Causality test to determine causality relationship has been made. Also, to demonstrate short-term interactions between variables Impulse-Response Functions and Variance Decomposition techniques were applied.In conclusion of this study, for the review period portfolio investments in Turkey has not been affected by the ISE-100 Composite Index returns, the current account deficit increased and reduced volatility of portfolio investments, a decrease of U.S. Bill interest rate returns caused an increase in the amount of the portfolio investments with a time delay and an increasing or reducing effect of the industry production index on portfolio investments was found until the end of a certain period.