Basel II sürecinde KOBİ'lerin sahip olması gereken yeni yapı ve süreçler: Turkrating ve Deloıtte'da örnek olay çalışmaları
New constitution and processes SMES should have in basel II operation: Case studies in Turkrating and Deloitte
- Tez No: 240302
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Finansal piyasalarda yaşanan krizlerin küreselleşmenin de etkisi ile dünya piyasalarına yayılması finansal piyasaların yeni düzenlemeler ile korunmasını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle yapılan son düzenleme ise Basel II uygulamaları olmuştur. Yeni düzenleme ile öncelikle KOBİ tanımı değişecektir ve Basel II uygulamalarını fırsata çevirmek isteyen KOBİ'leri uzun ancak sürekliliklerini de sağlayacak çeşitli düzenlemeler beklemektedir. Birçok Avrupa Birliği ülkesinde yürürlüğe giren ancak Türkiye'de yürürlüğe girme tarihi ertelenen ve ilk bakışta sadece bankaları etkileyecekmiş gibi görünen bu yeni düzenleme en az bankalar kadar KOBİ' leri de etkileyecektir. Bu nedenle KOBİ' lerin öncelikle Basel II'nin ne olduğunu, yeni uygulamayı kendileri için nasıl fırsata çevirebileceklerini, eksikliklerinin neler olduğunu, hangi alanda çalışmaları gerektiğini ve hangi yönetim yapılarına sahip olmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Birçok kaynakta Basel II uygulamalarının yürürlüğe girmesi ile birlikte finansal anlamda çalışmaları gerektiğinin ısrarla üzerinde durulmasına rağmen yapılan araştırma göstermiştir ki Basel II uygulamaları ile birlikte düşük maliyetli kredi temini için KOBİ' lerin öncelikle yönetim alanında çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Yönetim alanında yapılan çalışmalar Basel II surecinde KOBİ' lerin sahip olmaları gereken ve finansal anlamdaki faktörleri de içeren ve çalışma içerisinde de yer alan başarı faktörlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle KOBİ' lerin başarı faktörlerinin tamamını sağlayabilmeleri ve düşük maliyetle kredi temini için kurumsallaşmaları, kurumsal yönetişim ilkelerini benimsemeleri ve kurumsal risk yönetimi çalışmalarına biran önce başlamaları gerekmektedir. Öte yandan Türkiye'deki KOBİ'lerin mevcut durumları incelendiğinde ise öncelikle derecelendirme gerçeğini kabul etmeleri ve kurumsallaşma, kurumsal yönetişim ve kurumsal risk yönetimi çalışmalarının maliyetlerinden korkmamaları ve çalışmalara zaman kaybetmeden biran önce başlamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Crisis on Financial Market spread through Global Market due to the globalization and that showed new arrangements for protecting Financial Market is a necessity.The latest arrangement for this issue is Basel II applications. With the latest arrangements, the definition of KOBİ will be changed. There are some arrangements waiting for those SMEs which aim to gain favor from Basel II. Those arrangements are longtermed but they will also let those SMEs to be persistant. Although those arrangements postponed in Turkey, they already came into effect in many EU countries. At first hand, those arrangements seem to affect only Banks but SMEs will be affected as well as the banks. So SMEs should learn what Basel II is, how they can gain favor from Basel II, what are their weaknesses, what should they do and which managerial structure they should have. Although it's said that SMEs should first develop their financial status after Basel II take into effect, surveyances show that they should work on their managerial structures for low cost bank loans. Working on their managerial structures would also cause them to be built up on financial terms. For the SMEs in Turkey, they should accept the term“rating”and start working for institutionalization, corporate governance and risk management without holding back their costs.