Ekonomik kriz ortamında küçük ve orta ölçekli işletmelerde kredilendirme süreci
Process of credit granting of the enterprises with small or medium capacity in the course of economic crisis
  1. Tez No: 317508
  2. Yazar: ABDULKADİR EBREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Basel II, bankaların sermaye yeterliliği standartlarını yeniden belirleyen ve risk yönetimini ön plana çıkaran kapsamlı bir düzenlemedir. Basel II standartları ile bankaların risk ölçüm ve kapasitelerinin artması ve böylece daha sağlam bir bankacılık sistemine sahip olmaları hedeflenmektedir. Basel II düzenlemeleri bankacılık ve finans sistemine yönelik olmakla birlikte, sistemden kredi kullanmak isteyen KOBİ'leri de çok yakından ilgilendirmektedir. Basel II standartları ile geleneksel kredilendirme sürecinden, risk odaklı kredilendirme sürecine geçilerek KOBİ'lerin kullanacakları kredilerin vadesi, miktarı, fiyatı ve teminatları etkilenecektir.Bu çalışma ile Basel II standartları çerçevesinde belirlenen kredilendirme süreci KOBİ'ler açısından incelenecek, bu standartların KOBİ kredilerine etkileri ve KOBİ'lerin bu konuda almaları gereken önlemler irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Basel II is an extensive arrangement that redesignates the standards of capital sufficiency of banks and gives priority to the management of risk. Achievement of measurement of risk and increase of capacity of banks are aimed by the standards of Basel II thus a stronger banking system is going to be formed. The arrangements of Basel II are intended for systems of banking and finance, furthermore these arrangements strongly concern the enterprises with small or medium capacity that demand to raise a credit of the system. It is going to be passed to the credit granting with risk-focused from the traditional credit granting by the standards of Basel II, thus maturity, amount, price and guarantee of credit of the enterprises with small or medium capacity are going to be affected from the standards of Basel II.In this study, process of credit granting, effect of standarts of Basel II on credit granting and the measures about these subjects that are determined by the standarts of Basel II are going to be examined for the enterprises with small or medium capacity.