Tüketici kredileri ve kredi kartları kullanım miktarları ile enflasyon ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between consumer credits and amaunt of credit card loans and inflation
- Tez No: 240308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Banking, Econometrics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz iktisadi ve ticari hayatın içinde bankaların önemi artarak devam etmektedir. Yaşanan teknolojik gelişmeler ile sürekli kendilerini yenileyen bankaların en temel ürünü hiç şüphesiz kredilerdir. Özellikle bireylerin artan ihtiyaçlarının temini bankalardan aldıkları krediler ile sağlanabilmektedir.Ekonomik sistemin en temel sorunu da enflasyon olarak görülmektedir. Bu nedenle enflasyon ile bankaların kullandırdığı krediler arasında bir ilişki olabileceğinden yola çıkılarak ekonometrik bir analiz yapılmaya çalışılmıştır.Kullanım alanlarına göre sınıflara ayrılan krediler içinde tüketici kredileri ve kredi kartları kullanım miktarları ile enflasyon arasındaki ilişki Granger nedensellik analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of banks has continued to grow in today?s economical and commercial life. The banks which renew themselves with technological developments have the most basic product credits certainly. Especially, the increasing needs of invdividuals can be supplied with credits from banks.The most basic problem of the economic system is seen as inflation. Because of that, the relationship between inflation and bank?s credits, set off by an econometric analysis.Credits are classified according to their reason fr usage. The relationship between consumer credits and amount of credit card bans and inflation is examinated by Granger causality analysis.