A study on consumer banking: Recent developments in marketing of bank services in Turkey
Bireysel bankacılık hizmetleri üzerine bir araştırma: Bankacılık ürünlerinin pazarlanmasında Türkiye'deki gelişmeler
- Tez No: 64470
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bireysel Bankacılık Hizmetleri Üzerine Bir Araştırma: Bankacılık Ürünlerinin Pazarlanmasında Türkiye'deki Gelişmeler Hazırlayan: Petek Güleşçi Pekusysal Bu çalışmanın amacı, bireysel bankacılık hizmetlerini tespit etmek, bu hizmetlerin tanınma oranlarını belirlemek, kullanım sıklıkların bulmak ve müşterilerin bu hizmetlere karşı tutumunu saptamaktır. Bireysel bankacılık hizmetleri banka yöneticileri açısından da değerlendirilecektir. Hizmetlerin pazarlanması ve özellikle bankacılık ürünlerinin pazarlanmasındaki gelişmeler konusundaki yazın taramasından sonra İstanbul'da banka müşterileri üzerinde yapılan bir saha araştırması sunulacaktır. Veri analizleri, görüşülen banka müşterileri ile yapılan 210 ankete SPSS/PC sürüm 5.0. programı uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Bireysel bankacılık hizmetlerinin Türkiye'deki durumu konusunda banka müdürleri ile yapılan mülakat sonuçlan da bu çalışma içerisinde sunulacaktır Çalışma esnasında sunulacak olan bulguların bir bölümü banka yöneticileri ile yapılmış olan mülakatların sonuçlandır. Bu bulgular, bireysel bankacılığın günümüzde Türkiye'deki durumu, bankalar tarafından sunulan hizmetler, bu hizmetleri verirken uygulanan standartlar ve kriterler, bu hizmetleri sunmalarının sebeplerinin yaraşıra, bankaların pazarlama politikaları ve teknikleri konularında okurları aydınlatacaktır. İkinci grup bulgular saha çalışmasının sonuçlarını yansıtmaktadır. Çalışmanın önemli bulgularından biri bireysel bankacılık hizmetlerinin müşteriler arasında iyi tanınmasıdır. Bu hizmetlerin arasında en yaygın olarak bilinen ve kabul edilen ürün bankamatiklerdir. Çekler ve kredi kartları da sık kullanılan ürünler arasındadır. Ev bankacılığı ve bankavııı kredilerinin kullanım oranlan orta derecede olmakla birlikte, portföy hizmetleri en az tanınan ve en az kullanılan hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada elde edilen bulgular, bireysel bankacılık hizmetlerini tanıtması, ve banka müşterileri hakkında genel ve tercihsel bilgiler sağlaması açısından Türk yazınına, ve banka yöneticilerine ve ayrıca hazırladığı araştırma zemini açısından daha sonra yapılacak araştırmalara da katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
A Study on Consumer Banking: Recent Developments in Marketing of Bank Services in Turkey by Petek Güleşçi Pekuysal The purpose of this study is to identify the consumer banking products in Turkey, to find out about the awareness of consumers to these products, to discover their utilization frequencies and the attitudes of consumers towards these services. Consumer banking will also be investigated from the viewpoint of bank managers during the course of this study. After a review of literatüre on the subjects of marketing of services in general and marketing of bank services, the consumer banking products around the world will be presented. Consumer banking products in Turkey will also be presented which summarizes the results of the interviews made with bank managers. For the purpose of the study, a descriptive research focusing on bank customers was conducted in istanbul. Analyses were performed on data collected from 210 questionnaires by using SPSS/PC version 5.0. program. The first group of findings of this study are the results of the interviews made with bank managers. These findings shed some light on the status of consumer banking in Turkey today, including the types of services offered, the criteria for giving these services, the reasons for choosing to offer these services as well as the marketing policies and procedures of banks in Turkey. The second group of findings of the study are associated with the field research conducted. Öne of the important findings is that consumer banking products are wellVI known, among which ATM services are the most widely known and accepted one. Checks and credit cards are also well known and frequently utilized. The usage frequencies of home banking services and consumer credits are moderate, while portfolio services are the least utilized consumer banking service offered. The findings of this study are expected to contribute to the Turkish literature on marketing of consumer banking products, by offering information about consumer banking products, about bank customers and their preferences, as well as serve bank managers by providing some important implications, and academicians by presenting the need for further research.