İletişim alanında teknolojik gelişmeler ve Türkiye (Hürriyet, Sabah Milliyet ve Zaman gazeteleri örneği)
Technological developments in the communication area and Turkey (Hürriyet, Sabah, Milliyet and Zaman newspapers)
  1. Tez No: 240326
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çalışmaya konu olan iletişim teknolojisi ve gelişiminin, basın işletmeleri açısından çok önemli avantajları bulunmaktadır. Haberlerin okuyuculara en kısa zamanda ulaştırılması açısından yeni iletişim teknolojileri büyük bir öneme sahiptir. Teknoloji olgusu, basın işletmeleri için matbaanın icadından günümüze kadar birçok değişikliğe uğramış fakat buna rağmen basın işletmeleri teknolojiye asla uzak kalamamıştır. İnternet teknolojisinin gelişmesi ve evlerimize internetin gelmesi ile birlikte, gazetecilik bu yeni medyaya da eğilim göstermiş ve kendisini internet gazeteciliği olarak belli etmiştir. Basın işletmeleri teknolojiyi yakalamaya uğraşırken bir yandan kendi iç dinamikleri değişmekte ve aslında teknoloji, işletmeyi yöneten canlı bir varlık halini almaktadır. Teknolojinin yönetimini ele almak ve onu gerektiği gibi kullanabilmek, basın işletmeleri için başlıca önceliği oluşturmaktadır. Her yeni teknoloji o teknolojiyi öğrenmesi gereken yeni bir nesil ve işletme anlamını taşımaktadır. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde, teknoloji ve gelişme kavramları incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, uluslararası teknolojik gelişmelerin basın işletmelerine etkileri alt başlıklarıyla birlikte incelenerek iletişim teknolojisinde kullanılan aletler üzerinde duruluyor. Son bölümde ise, Hürriyet, Sabah, Milliyet ve Zaman gazetelerinin teknoloji yatırımları ve piyasa göstergeleri karsılaştırmalı olarak yorumlanmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The communication technologhy and development which is the main core of this dissertation work, has very important advantages for the press-enterprises. New communication technologies have a great importance of supplying the news to the readers as quickly as possible. Although, for the press enterprises, the phenomenon of technology had been evolved for many times since the first printing-press was invented, the press-enterprises had never been fell behind the technology. By the development of internet technology and its reaching to our homes, journalism had a trend towards this new media and has come out as internet journalism. As the press-enterprises are strugling to keep up with the technology, on the other hand, their internal dynamics are evolving and in fact the technology is becoming a living entity leading an enterprise. To undertake the technology menagement and using it where necessary is a initial priority for the press-enterprises. Every new technology means a new generation and an enterprise to be able to learn that new technology. On the first stage of this dissertation, the concepts of technology and development have been tried to be analysed. The second stage, through its subheads, focuses on the instruments used in the communication technology by analysing the effects of the international technological developments on the press-enterprises. Finally, the investments in technology and the market indications of the newspapers, Hurriyet, Sabah, Milliyet and Zaman have been comparatively annotated and analysed.