Denizli ili sınırları içinde yetişen bazı makrofunguslar üzerine taksonomik bir araştırma
  1. Tez No: 24033
  2. Yazar: TEKİN GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Denizli ilinin şapkalı mantar florasının bir kısmını ortaya çıkarmak amacı ile 1991-1992 yıllarında, İlkbahar ve Sonbahar aylarında, ilin bazı kısımlarında çeşitli mantar türleri toplanmıştır. Toplanan mantarlar arasından tanısı yapılan 51 tür, bu çalışma konusunu oluşturmuştur. Geriye kalan toplanmış örnekler, tanıları yapıldıktan sonra bir bilimsel dergide ayrıca yayınlanacaktır. Tanısı yapılan 51 türün, 13 familyanın 31 genusuna ait olduğu saptanmıştır. Bulunan türlerin familyalara dağılış yüzdesi şöyledir: Tricholomataceae %27,45, Polyporaceae ve Agaricaceae % 13,72, Russulaceae % 11,76, Coprinaceae %7,84, Lycoperdaceae ve Strophariaceae %5,88, Geastraceae %3,92, Helvellaceae, Stereaceae, Boletaceae, Bolbitiaceae, Cortinariaceae familyaları ise %1,96'dır. Çalıştığımız yıllarda mantar florasının en zengin olduğu ay Kasım 'dır. Çalışmamızla ilgili 51 türden Türkiye şapkalı mantar florası için yeni olan 22 tür aşağıdadır: Bjerkandera fumosa, Agaricus variegans, Macrolepiota gracilenta, M.konradii, Suillus boudieri, Coprinus picaceus, Lactarius contraversus, Russula betularum, R.densiofolia, Pholiota spumosa, Psilocybe montana, Clitocybe candicans, C.clavipes, Mycena chlorinella, M.epipterygia, M.galericulata, Myxomphalia maura, Strobilurus trullisatus, Flagellocypha minutissima,Cystoderma amienthinum, C.carcharias, C.fallax 'tır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In order to investigate one part of mushroom flora of Denizli province various mushroom species were collected during Spring of 1991 and 1992 and Autum 1991. 51 identified species among collected mushroom were subject of this study. Rest of collected samples will be published seperatly after their identification in a scientific magazine. 51 identified species were found belonging to 31 genus of the 13 families. The distribition of found species according to the families as percentage is below: Tricholomataceae %27,45, Polyporaeeae ve Agaricaceae % 13,72, Russulaceae % 11,76, Coprinaceae %7,84, Lycoperdaceae ve Strophariaceae %5,88, Geastraceae %3,92, Helvellaceae, Stereaceae, Boletaceae, Bolbitiaceae, Cortinariaceae families % 1,96. The mounth in which richest mushroom flora found was November during the year of study. Of the 5 1 species connected of this study 22 species which are new for Turkey are below: Bjerkandera fumosa, Agaricus variegans, Macrolepiota gracilenta, M.konradii, Suillus boudieri, Coprinus picaceus, Lactarius contr aver sus, Russula betularum,R.densiofolia,Pholiota spumosa,Psilocybe montana, Clitocybe candicans, C.clavipes, Mycena chlorinella, M.epipterygia, M.galericulata, Myxomphalia m aura, Strobilurus trullisatus, Flagellocypha minutissima,Cystoderma amienthinum, C.carcharias, C.fallax.