Denizli'de yayılış gösteren bazı nadir ve endemik taksonlar üzerinde palinolojik araştırmalar
Palynological studies on some rare and endemic taxa distributed in Denizli
  1. Tez No: 827552
  2. Yazar: ABOUZAR HASSANPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında Denizli ili sınırları içinde dar bir yayılışa sahip olan nadir ve endemik türlerin [Colchicum figlalii (Varol) Parolly & Eren, Linum punctatum C. Presl. subsp. pycnophyllum (Boiss. & Heldr.) Gustavsson, Thlaspi leblebicii Gemici & Görk, Noccaea cariensis (Carlström) Parolly, Nordt & Aytac ve Echinops emiliae P.H.Davis] polen morfolojilerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Türlerin polen morfolojisi ışık mikroskobu (LM) ve polen örneklerinin ayrıntılı yüzey ornamentasyonları incelenmesinde taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılmıştır. C. figlalii türünün polen şeklinin genellikle oblat nadiren peroblat, polar eksen uzunluğunun (P) 27,31 ± 3,27 (22,04‒34,29) µm ve ekvatoral eksen uzunluğunun (E) 47,69 ± 3,88 (41,20‒55,50) µm olduğu tespit edilmiştir. L. punctatum subsp. pycnophyllum'un polen şekli genellikle suboblat nadiren oblat-sferoidal olarak ve polar eksen uzunluğu (P) 51,85 ± 3,41 (47,40‒58,03) µm ve ekvatoral eksen uzunluğu (E) 59,38 ± 4,32 (51,36‒67,03) µm olarak ölçülmüştür. T. leblebicii türünün polenlerinin anizopolar ve bilateral simetrili olduğu belirlenmiştir. Polar eksen uzunluğu (P) 16,10 ± 1,91 (13,64‒20,56) µm, ekvatoral eksen uzunluğu (E) 17,12 ± 0,83 (15,20‒18,63) µm'dir. N. cariensis türün polen şekli oblat-sferoidal nadiren prolat-sferoidal olarak belirlenmiş, polar eksen uzunluğu (P) 15,32 ± 0,84 (13,90‒17,21) µm, ekvatoral eksen uzunluğu (E) 16,30 ± 0,70 (15,16‒18,03) µm'dir. Echinops emiliae türünün polen şekli oblat sferoidal nadiren prolat sferoidal olarak belirlenmiştir. Polar eksen uzunluğu (P) 59,54 ± 4,61 (50,04‒68,65) µm, ekvatoral eksen uzunluğunun (E) 58,60 ± 4,11 (48,04‒66,72) µm olduğu ortaya gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim was to describe the pollen morphologies of rare and endemic species [Colchicum figlalii (Varol) Parolly & Eren, Linum punctatum C. Presl. subsp. pycnophyllum (Boiss. & Heldr.) Gustavsson, Thlaspi leblebicii Gemici & Görk, Noccaea cariensis (Carlström) Parolly, Nordt & Aytac, and Echinops emiliae P. H. Davis] with a limited distribution within the boundaries of Denizli province. The pollen morphologies of these species were examined using light microscopy (LM) and scanning electron microscopy (SEM) for detailed surface ornamentation analysis of pollen samples. For C. figlalii, the pollen shape was generally oblate occasionally peroblate with a polar axis length (P) of 27.31 ± 3.27 (22.04‒34.29) µm and an equatorial axis length (E) of 47.69 ± 3.88 (41.20‒55.50) µm. The pollen shape of L. punctatum subsp. pycnophyllum was mostly suboblate occasionally oblate-spheroidal with a polar axis length (P) of 51.85 ± 3.41 (47.40‒58.03) µm and an equatorial axis length (E) of 59.38 ± 4.32 (51.36‒67.03) µm. T. leblebicii exhibited anisopolar and bilaterally symmetrical pollen, with a polar axis length (P) of 16.10 ± 1.91 (13.64‒20.56) µm and an equatorial axis length (E) of 17.12 ± 0.83 (15.20‒18.63) µm. N. cariensis had an oblate-spheroidal occasionally prolate-spheroidal pollen shape, with a polar axis length (P) of 15.32 ± 0.84 (13.90‒17.21) µm and an equatorial axis length (E) of 16,30 ± 0,70 (15,16‒18,03) µm. The pollen shape of E. emiliae was determined to be oblate-spheroidal occasionally prolate-spheroidal, with polar axis length (P) of 59.54 ± 4.61 (50.04‒68.65) µm and equatorial axis length (E) of 58.60 ± 4.11 (48.04‒66.72) µm.