Peyami Safa'nın 'Matmazel Noraliya'nın Koltuğu' adlı romanı örneğinde ad ve eylem öbeklerinde niteleyiciler
The desciptions in noun and verb groups in example of Peyami Safa's novel ?Mademoiselle Noraliya's Armchair'
- Tez No: 240380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKÇATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 410
Özet
Bu çalışmada, Peyami SAFA'nın ?Matmazel Noraliya'nın Koltuğu? romanında ad ve eylem öbeklerinde niteleyiciler (niteleyenler ve belirtenler) incelenmiştir. Adların ve eylemlerin görev ve işlevleri ve bunların niteleyicileri üzerinde durulmuştur. İnceleme iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eylem öbekleri ve ad öbekleri ele alınmış, niteleyicileri (niteleyenleri ve belirtenleri) arasındaki ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde ise incelenen cümlelere yer verilmiştir.Çalışmanın sonuç bölümünde de bu çalışmayla ulaşılan sonuçlar maddeler halinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, Peyami SAFA examines the groups of noun and verb. He refers to the functions of nouns and verbs. This examination consists of two significant parts in the first chapter, verbs are uentioned, end showed what the relationship between verbs modifier and their indicative words. İn the second chapter nouns are especially touched on. Moreover the connection between nouns modifier and diacritic wordy is analysed.İn the last part these nouns modifiers and verbs detarminative words are sorted out. Results are numbered.