Kütahya ve çevresinde memorat tasarımı
The design of memorats in kütahya and around
  1. Tez No: 240444
  2. Yazar: NEMİKA YELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 661
Özet
Memorat, anlatıcının yaşadığı olay veya birinden duyduğu, olağanüstü varlıklarla iletişimin yaşandığına inanılan basit anlatı türüdür.Zengin bir geçmişe sahip olan Türk halk kültüründe de bazı olağanüstü varlıklara inanılır ve bu varlıklarla ilgili memoratlar anlatılır, kaçınma, korunma ya da kurtulmayla ilgili pratikler ise itinayla uygulanır.Anlatılan bu memoratların özel bir anlatıcısı, yaşayan belirli bir kitlesi yoktur. Yediden yetmişe, okuma yazma bilmeyenden üniversite mezununa kadar her cinsten, her meslekten, bizzat yaşayan veya yaşayandan dinleyerek anlatan bir anlatıcı kitlesi vardır.Türk halk kültüründe kendileriyle iletişim kurulduğuna inanılan olağanüstü varlıklar ?Alkarısı, Albasması veya Alkızı?, ?periler?, ?karabasan? ?.vs., iken İslamiyet'ten sonra ise ?cinler? ve ?şeytan? lar olarak isimlendirilmişlerdir.Daha önce memoratlarla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Fakat Kütahya'da ayrıntılı olarak böyle bir çalışma mevcut olmadığından bu çalışmada amaç Anadolu'nun tarihi ve kültürel değerlerini muhafaza eden Kütahya ve çevresinde memoratların detaylı olarak incelenmesidir.Çalışma beş bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde Kütahya'nın tarih sahnesindeki yeri ve kültürü tanıtılmıştır. İkinci bölümde ilkel ve ilâhi dinlerin yanı sıra kültürlerde memoratlar anlatılmıştır. Anadolu dışındaki Türklerde ve Anadolu Türklerindeki memorat tasarımı ile memoratlarla ilgili pratiklerin incelendiği üçüncü bölümden sonra, tezin asıl kısmını oluşturan dördüncü bölümde Kütahya ve çevresindeki memoratların fizyolojik özellikleri, cinsiyetleri, adlandırılmaları, barınakları ve memoratlarla ilgili pratikler ayrıntılı olarak ifade edilmiştir. Tezin son kısmını oluşturan beşinci bölümde ise yararlanılan yazılı ve sözlü kaynakların ardından anlatıcı metinlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Memorat; is an easy narration type which is believed that there is communication with the extraordinary creatures that is told by the person who experiences or heard from someone else Also It is told that, some extraordinary creatures are existed in Turkish culture which has wealthy history. And the memorats are explained with this creatures by someone. It is applied carefully about avoidance, protection or escaping practicals.There are no special narrotor and no significant target people for these memorats that are told.From every age, every level it does not matter if they are ignorant or well-educated in universities, every kind of people experience, listen and narrate .When there is a communication with extraordinary creatures, they were called ?Alkarası? Albasması? Alkızı? Fairy ?Nightmare? etc.. in Turkısh culture but after islamism they were called ?gin? and ?demon?.A lot of searches were carry out about the memorats before. But there was no researchers about them in Kütahya. So the aim the of the search is to analyze these memorats in a detailed way in Kütahya and around. Another purpose is to protect the history and the cultural worth of Anotolia.The searches consist of 5 parts. First section; the scene of historical place and culture of Kütahya. İn Second section; in adition to primitive and divine religions, the memorats are explained.The another section;The memorats design of Turkish in Anatolia and except the Anatolia?s Turkish memorats are explained. after third section, this chapter includes basis of thesis.in fourth section: the memorat?s physical features, genders, titles, shelters and about practises about memorats are explained in detailed way.İn fifth; which includes last section; after being used writen and spoken resources,narrator textes are explained.