Adana Halkevi Görüşler dergisinin Türk modernleşmesi açısından analizi
Analysis of the Adana People House magazine in görüşler of Turkish modernitazion
- Tez No: 240443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
?Adana Halkevi Görüşler dergisinin Türk modernleşmesi açısından analizi? adlı tez çalışması Adana Halkevi'nin kuruluşundan 1950 yılına kadar olan süre içerisinde Türk modernleşmesine yönelik faaliyetleri, halk üzerindeki etkileri, Adana'nın sosyo-kültürel hayatına etkileri ortaya konulmuştur.Adana Halkevi Cumhuriyetin ilanından sonra CHF tarafından milli devlet kurma çabalarının sonucu olarak, sosyal ve kültürel alanlarda ?devlet-halk? bütünleşmesini sağlamak, ?resmi devlet ideolojisini?, ?inkılâpları? halka benimsetmek, inkılâpların yayılmasını sağlamak amacıyla, 24 Şubat 1933 tarihinde açılmıştır. Adana Halkevi'nin dokuz şubesi kısa zamanda faaliyetleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir.Adana Halkevi 1933-1951 yılları arasında Adana'da kültürel ve sosyal faaliyetlerin önemli merkezlerinden biri olmuştur. İnkılâpların benimsetilmesinde etkin rol oynamış ve bu amaç doğrultusunda konferanslar, kahve sohbetleri, temsiller, çay ve garden partileri, tören ve kutlamalar yapmıştır. Temsillerde kadının rol alması sağlamıştır. ?Modernleşme Projesi?nde önemli görülen dil ve tarih çalışmaları yapmış, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun faaliyetlerine katkı sağlamıştır.Başta halkın eğitimi olmak üzere birçok alanda etkinliği bulunan Adana Halkevi 1933-1951 yılları arasında Adana halkının hem fikren, ruhen hem de bedenen eğitilmesine katkı sağlamıştır. Gerçekleştirdiği etkinlilerle Adana halkını bir araya toplayan Adana Halkevi ulus-devlet olma yolunda milli bilincin gelişmesini ve böylece modern bir toplum inşasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis called as ?Analysis of the Adana People House Magazine in Görüşler of Turkish modernization? has examined influences of Adana People House on social and cultural life in Adana and activities about Turkish modernization during the period from its establishment to 1950.Adana People House was founded by Republician and Public Party after the declaration of Republic at 24th February in 1933. The goals of its establishment were to provide the meeting of nation and public, to make public accepted revolutions and formal state ideology, and to spread out revolutions under the Works of establishment of national state.Nine branches of Adana People House were opened and they attracted public interest in the shortest time.Between 1933 and 1951 Adana People House became an important center of social and cultural activities in Adana.It organized many conferences, coffe talks, tea and garden parties, theatres, ceremonies and celebrations for spreading of revolutions. Women took roles in theater plays. It made important studies on language and history considered as an important part of ?Modernization Project? so it made important contributions to the Turkish Language Association.Adana People House made very important activities in different areas, especially in education, in Adana. It assisted to mental, psychological a physical education of people in Adana between 1933 and 1951. Adana People House helped to improve national conscious that is necessary for the constitution of national state and took important role in becoming a modern society by gathering people in Adana in its activities.