Eskişehir basınında Demokrat Parti iktidarı (1950-1960)
The Democratic Party power on Eskisehir press (1950-1960)
  1. Tez No: 240451
  2. Yazar: TEOMAN KARAKAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA S. DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
1950-1960 yıllarında Türk siyasi yaşamına damgasını vuran DP iktidarı, genel olarak incelenmiş bir konu olmakla birlikte yerel anlamda sınırlı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada Eskişehir yerel basınının yardımıyla DP iktidarının Eskişehir'deki durumu ve algılanması incelenmiştir.Tek parti dönemindeki baskı uygulamalarına karşı DP'nin demokratikleşme vaatleri Eskişehir'de çoğunluğun desteğini sağlamıştı. Bu çoğunluğun içinde Eskişehir basını da yer almaktaydı. 1950 yılında Eskişehir basınında DP'ye karşı bir sempati duyuluyordu. Eskişehir basını tek vücut olarak DP'yi destekliyordu.1950 yılında iktidarı ele geçiren DP bir süre sonra demokratikleşme vaatlerini unutarak antidemokratik bir tutum takınmaya başladı. DP'nin bu tutumu Eskişehir basınını iki gruba ayırdı. Bu gruptan İktidar basını DP'yi desteklemeye devam ederken muhalif basın artık DP'nin karşısındaydı.İlk tartışma Resmi ilanlar meselesiyle başladı. Bunun dışında, İspat hakkının verilmemesi, gazetecilere dava açılması, gazetelere tirajlarının altında kağıt verilmesi ve gazeteciliğin zorlaştırılması gibi kararlar Eskişehir muhalif basınının maruz kaldığı zorluklardı. İktidarı destekleyen basın ise bu zorlukları yaşamıyordu.DP 1957 yılından itibaren güç kaybetmeye başlamıştı. Bu DP'yi daha hırçın yapmıştı. 1960 yılına gelindiğinde Tahkikat Komisyonu kurulmasıyla Eskişehir'de muhalif gazetelerin sansürlenmesi ve kapatılması olağan hale gelmişti.İhtilalden sonra Eskişehir basını yeniden tek vücut olmuş ve DP'ye karşı tutum almışlardı.
Özet (Çeviri)
İn 1950-1960 years DP goverment leaving much marks on turkish political life was researced in a limited way as locality meaning ,besides researced in a general way.ın that study DP goverment 's position and perception by folk (people)in eskişehir was researced with the aid of Eskişehir press.Democrat Party's promise of the being democratic provided most of the majority in Eskisehir. Although the oppression application during uncontested party term. In this majority also ,Eskisehir press took part in 1950. There was sympathetic manner to DP on Eskisehir press. Eskisehir press was only supporting as a whole Democrat Party.The first argument took part in because of offical advertisement.apart from this, there were another difficulties for instance, there were not proof right, sue journalist, giving paper under circulation of a newspaper and such as making difficult being journalist. These decision were difficulties of the Eskisehir opposing press. In contrast to all these, the press which was supporting the power was not living these problems.DP had started to lose its power since 1957. This situation made it more harsh. When the time was 1960 investigation commission was established and from now onin Eskisehir, cencorship for opposing journals and closing them became an ordinary situation.Eskisehir press again became a whole and showed against manner to DP.