Süper Lig'deki karşılaşmaların futbol takımlarının hisse senedi getiri oranları üzerine etkileri
The effects of the Super League match results on the football clubs stock return
- Tez No: 240462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BAKIRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Futbol günümüzde dünyanın en yaygın ve en popüler spor dallarından birisi olmayı başarmıştır. Futbolun günümüzde ulaştığı bu konum, onu cirosu büyük bir endüstriye dönüştürmüş; bu dönüşüm futbol kulüplerini sportif rekabete ek olarak ekonomik açıdan da birbirleriyle rekabet etmek durumunda bırakmıştır. Oluşan bu yeni rekabet ortamında kulüpler sportif başarının en önemli dayanağı olan finansal başarıyı yakalayabilmek adına yeni kaynak arayışlarına girmiş, bunun sonucunda kulüpler şirketleşerek hisse senetlerini halka arz etmiştir. Böylelikle kulüpler yeşil sahalarda yaşanan rekabeti borsaya taşımıştır.Türkiye'de Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor futbol kulüpleri kurdukları sportif şirketler aracılığıyla İMKB'ye kote olmayı başarmışlardır. Bu çalışmanın amacı İMKB'ye kote olan futbol kulüplerinin hisse senedi getiri oranları ile Süper Lig'deki maç sonuçları arasındaki ilişkinin yönünü ve büyüklüğünü tespit etmeye çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda, birinci bölümde dünyada futbolun tarihsel gelişimi ve futbol ekonomisi, futbol sektörünün temel özellikleri ve dünyada futbol kulüplerinin şirketleşmesi incelenmiş; ikinci bölümde Türkiye'de futbol ve futbolun tarihi gelişimi, kulüplerin kurulması ve tarihi gelişimleri, kulüplerin gelirleri ile halka açılmaları hakkında tanımlayıcı bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; Süper Lig'deki maç sonuçlarının borsaya kote olan dört büyük kulübün hisse senedi getiri oranları üzerindeki etkisi EKK yöntemiyle ampirik olarak test edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Süper Lig'de oynanan maçlardan elde edilen galibiyetler ile Beşiktaş ve Trabzonspor kulüplerinin hisse senedi getiri oranları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ancak Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri için yapılan analizlerde bu kulüplerin maç sonuçları ile hisse senetlerinin getiri oranları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, football has managed to become one of the most widespread and most popular sports branches in the world. It?s achieved position has changed it into an industry with a large turnover and in turn has forced football clubs to compete in economics besides sportive competition. In this newly formed context, the clubs have sought new funding resources in order to achieve financial success as a basis for sportive success and, as a consequence to this, they have formed corporations and gone public. Thus, the clubs have brought the competition on the fields up to the stock market.In Turkey, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe and Trabzonspor football clubs have managed to list on the İMKB via sports corporations. The aim of this study is to determine the direction and magnitude of the relation between match results in the Süper Lig and the stock return of the clubs listed on the İMKB. In line with this objective, the history of football and football economics in the world, the fundamental properties of the football sector and the incorporation of football clubs in the world are covered in the first part of the study. In the second part, definitive information on the position and the historical developement of football in Turkey along with the information about foundation and developement of football clubs, their incomes and public offerings is given. And finally in the third part, the impact of match results on the stock return ratios of the four leading clubs is tested empirically using the OLS Method. In the light of the analysis, it?s discovered that there is a significant relationship between the wins and the stock return ratios of Beşiktaş and Trabzonspor clubs. Yet, no such relationship has been found for Galatasaray and Fenerbahçe clubs.