Toplam kalite yönetimi'nde performans değerlendirmesinin iş tatminine etkileri: Otomotiv sektöründe bir uygulama
The effects of performance evaluation to job satisfaction in the total quality management: An application in an automotive sector
  1. Tez No: 240495
  2. Yazar: EMİNE TURAN GEDİKBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN EREN GÜMÜŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Toplam Kalite Yönetimi çerçevesinde performans değerlendirmenin çalışanların iş tatminleri üzerinde etkisinin olup olmadığı tartışılmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde toplam kalite ve toplam kalite yönetimi kavramları, üzerinde durulmuştur. Kalitenin tanımları, kalite anlayışının tarihsel gelişimi, toplam kalite yönetimi kavramları, önemi ve oluşum süreci kavramları incelenmiştir.Ayrıca bu bölümde performans değerlendirme konusu incelenmiştir. Tarihsel gelişimi ve tanımlamalarının yanında performans değerlendirmenin önemi, amacı, kullanım alanları, yararları, değerlendirmede karşılaşılan güçlükler ve yöntemlerinden bahsedilmiştir.İkinci bölüm iş tatmini konusuyla devam etmiş ve iş tatmini üzerine nelerin etkili olduğundan kısaca bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde ise performans değerlendirmenin iş tatmini üzerindeki etkilerinin neler olduğu teorik olarak anlatılmaya çalışılmıştır.Araştırmanın son bölümünde performans değerlendirmenin iş tatmini üzerindeki etkilerine yönelik otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir yedek parça üretim firmasında yapılan araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the limitation of total quality management, it is argued that whether performance evaluation has effects on employees' job satisfaction or not.In the first chapter of the thesis, the concepts of total quality and total quality management have been explained. The definitions of quality, the historical development of quality understanding, total quality management concepts, their importance and the process of their formation concepts have been examined.Also in this chapter, the performance evaluation concept is explained. In addition to its historical development and descriptions, it is mentioned that the aims, using areas, benefits, importance, the evaluation?s difficulties and methods of performance evaluation.The second chapter has continued with the topic of job satisfaction and it is mentioned that which factors are effective on job satisfaction.In the third chapter, it is explained theorically that performance evaluation's effects on job satisfaction.The last chapter consists of a survey applied in an organization which is in the automotive sector and products space parts, aiming to find the performance evaluation?s effects on job satisfaction.