Kariyer yönetiminin örgütsel bağlılığa etkisi: Otomotiv sektöründe bir uygulama
The effect of career management on organizational commitment: Practice in automotive sector
  1. Tez No: 240496
  2. Yazar: EMİNE OK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmeler dünyada son derece büyük bir hıza sahip olsalar da, örgütlerdeki insan kaynaklarıyla ikame edilebilmeleri asla mümkün olamamaktadır. Örgütlerde, insan kaynakları dışındaki bütün kaynaklar satın alınabilmekte, ikame edilebilmekte ve farklı yollara ve yöntemlere başvurularak elde edilebilmektedir. Buna karşılık örgütlerde en zor ve en pahalı elde edilebilen tek kaynak günümüzde insan kaynağı olmaktadır. Örgütlerin değişen dünyaya ayak uydurabilmesi için iş görenlerle olan mevcut ilişkilerini iş görenleri örgütte tutacak şekilde yeniden yapılandırması gerekmektedir. Örgüt-iş gören ilişkisi sonucunda oluşan örgütsel bağlılık, iş görenin çalıştığı örgüte karşı hissettiği bağın gücünü ifade etmektedir. Bu nedenle iş görenlerin yaptıkları işten ve çalıştıkları örgütten memnun olmalarını sağlamak, artık örgütler tarafından mal ve/veya hizmet üretmek kadar önemli görülmektedir. Çünkü örgütsel bağlılık duygusunun örgütsel performansı pozitif yönde etkilediğine inanılmaktadır.Bu çalışmamızda kariyer yönetim uygulamalarının örgütsel bağlılık ile ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde kariyer yönetimi ve kariyer planlaması kavramları; ikinci bölümde örgütsel bağlılık kavramı açıklanarak kariyer yönetimi ve örgütsel bağlılık ilişkisi incelenmiş ve bu alanlarda yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda Sakarya ve Kocaeli merkezinde bulunan özel sektörde faaliyet gösteren otomotiv firmalarında anket tekniği kullanılarak uygulama yapılmıştır. Söz konusu anket formlarından elde edilen veriler bilgisayar aracılığıyla ?SPSS for Windows 16.0? programına kaydedilmiş olup istatistiksel analizler sonucu elde edilen verilerle kariyer yönetim uygulamaları- örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though, technological developments have an extremely speed in the world recently, It can not be render possible that it is substituted with human resources in organizations. In organizations, all of sources can be purchased, substituted and obtained with different ways and methods except human resource. On the other hand, only the human resource is purchased diffuculty and expensively in organizations. For keeping up with changing world, the organization should reconfigurate its relations with service members to keep them in organization.. In conclusion with relationship of organization and service members , an organizational dependence occurs and this conveys the power of relation between service member and organization. Anymore, proving the pleasure of service members with their duty and organization is estimatedly as taking to service or property. Because it is believed that, the sensation of organizational dependence effect the organizational performance pozitively.In this study, the relationship between career management applications and organizational dependence has been explored. In the first section, it is explained that concept of career management and planning, in the second section, the concept of organizational dependence and its relation with career manegement are studied and there are some studies here. İn the third section, in direction with results of literature surveillance, a practise was done with using survey tecnique in firms that active in automotive sector at the center of Sakarya and Kocaeli. As getting data from survey forms is saved to programme of ?SPSS for Windows 16.0? in a computer. With this statistical analysis results, the relationship between career management application and organizational dependence has been studied.