Pas önleyici emülsiyonların hazırlanması
- Tez No: 24050
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER PEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ZET Metal yüzeylerin atmosferik korozyona karşı geçici bir süre için korunmasında yüzeyin yağ filmi ile kaplanması yöntemi öteden beri uygulanmaktadır. Koruyucu yağlar saf halde olabildikleri gibi inhibitörde içerebilirler. Bu tür koruma genellikle yarı mamul ürünlerin bir sonraki işleme kadar paslanmadan korunması için yapılır ve daha sonra filmin yüzeyden uzaklaştırılması gerekir. Uzaklaştırılma esnasında kullanılan çözücüler hem insan hemde çevre sağlığını olumsuz yönde etkilediklerinden son zamanlarda yapılan araştırmalar su ile uzaklaştırılabilen formülasyonlar hazırlanmasına yöneliktir. Bu tür formu lasyon lar 0/W türünde emülsiyonlar olup, su ile uzaklaştırı- labilmelerinin yanı sıra içerdikleri yüzey aktif maddeler nedeniyle yüzeyin hidrofobluğuna arttırıcı etki de yaparlar. Bu araştırma, aslında bakterisit olarak kullanılan ABDAC'm (Alkil Benzil Dimetil Amonyum Klorür) pas önleyici formulasyonlarda kullanılıp kullanılamı- yacağının tespitine yöneliktir. Yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda öncelikle inhibitor olarak kullanılması düşünülen ABDAC ile emülgatör olarak kullanılan NP9E0 ve NP6E0 arasındaki etkileşim incelenmiştir. Daha sonra bu aktif maddelerin demir yüzey üzerine adsorpsiyon davranışları, tek başlarına yüzeyi koruma etkinlikleri, emülsiyonlarının reoloj ileri, kararlılık ları (stabilite), kuruma davranışları incelenerek korozyonda ikinci derecede etkili parametrelerin etkisi saptanmıştır. Korozyonda en önemli etken olan oksijen difüzyonu, emülsiyonların kuruması ile elde edilen filmler ve sulu yüzey aktif madde çözeltilerinde incelen miştir. Tüm parametrelerin etkisini bir arada görebilmek için son olarak, yağ ve emülsiyonlarla kaplı yüzeylerin korozyon hızları bulunmuştur. Bu incelemeler sonunda ABDAC'm pas önleyici formülasyonlardaki performansı ile ilgili aşağıdaki sonuçlara varılmıştır : ABDAC ile NP9E0 arasında anyon i k ve katyon i k yüzey aktif madde arasındakine yakın kuvvette bir sinergism vardır. Bu sinergism 99 -emülsiyon kararlılığını etkilemekte ancak metal yüzeyinin hidrofobluğunu artırmadığı için paslanma üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Tek başına kullanıldıklarında ABDAC ve NP9E0'ın adsorplandığı metal yüzeyler yağ filmi ile kaplı olmamalarına rağmen temiz metal yüzeylerden daha yavaş paslanmaktadırlar. Ancak sinergism oranında metal yüzeyine adsorplanma hızı düştüğünden paslanma hızlanmaktadır. Emülsiyon formu1asyonuna sahip yağ ile kaplanmış yüzeylerin paslanma hızları; karışım içinde NP9E0 oranı ile orantılı olarak azalmaktadır. Bir ayı aşan paslanma testi süresi içinde NP6E0 ve ABDAC ile hazırlanan emülsiyonla kaplı yüzeylerin paslanma hızları sıfır olarak bulunmuştur. Ayrıca NP6E0 ve ABDAC ile hazırlanan emülsiyonun kuruma hızı ticari formülasyon (Prevox P3) ile hazırlanandan daha yüksektir. Bu paslanmanın azaltılması açısından büyük bir avantajdır. Sulu çözeltiler veya emülsiyon formülasyon un a sahip yağ filmi içinden oksijenin difüzyon katsayısı daha düşüktür. Bu sonuç yüzey aktif maddelerin gaz-sıvı arayüzey indeki film veya miseller yoluyla kütle aktarımına direnç oluşturduğunu gösterir. Sonuç olarak NP6E0 gibi uygun bir emülgatör kullanıldığı taktir de ABDAC in pas önleyici formulasyonlarda başarı ile kullanılabileceği saptanmıştır. 100 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Temporary protection from corrosion is maintained by covering the metal surface with an oily film. The protective oils contain nitrogen based cationic surfactants as inhibitors. This protection method is generally applied to semi-manufactured metal surfaces stored indoors. The surfaces are cleaned to prepare them the remaining processes at the end of the storage period. The solvent used in degreasing is objectionable in terms of human and environmental safety. Recent research in this field is directed to the development of emülsiyon formulations which can be easily removed from the surfaces by washing with water. These 0/W type emulsions also increase the hydrophobic ity of metal surface through the action of the surfactants in their formulations. The present research is aimed to investigate the possibility of using ABDAC (Alkyl Benzyl Ammonium Chloride), generally used as a bactericide, in such formulations. For this end the synergism between ABDAC, planned to be used as the inhibitor, and emiilgators (NP9E0 or NP6E0 or their mixtures) is investigated first. The effect of such parameters as the adsorption behavior on metal surfaces, hydrophobization, emulsion rheology, stability and drying behavior which have a secondary effect on corrosion inhibition performance are then investigated. The resistance to oxygen diffusion of the surfactants individually, and in combination according to the emulsion formulation are determined as the final criteria for the adequacy of the formulations. The effective ness of the different formulations are tested on steel coupons in an ASTM humidity chamber. The results of the experiments showed that the strong synergism between ABDAC and NP9E0 shows an unfavorable effect on the hydrophobicity of the metal surface, accelerating the corrosion rate, though when used individually they do protect the surfaces from corrosion. NP6E0 and ABDAC combination in the emulsion increase the drying rate to a level comparable with the commercial inhibitors. This is 101 -an important factor in corrosion prevention, due to quick elimination of the corrosive water. Diffusion rate of 02 in solutions and oils containing these surfactants is slower than that in pure water or oil. This is attributed to the surface resistance of the adsorbed surfactants and formation of Op sinks within the micellar structure. The corrosion rate decreases in proportion with NP9E0 content of the emulsion formulation. The corrosion rate of steel surfaces covered with emulsions containing only NP6E0 and ABDAC was found to be zero during the test period. These results show that ABDAC can be successfully used as an inhibitor in temporary prevention from corrosion provided it is used with an adequate emulgator such as NP6E0. - 102