Farklı kaynaklı Skualen'in in vivo podosit hasarı üzerine etkisi
Effect of different source of Squalene on in vivo podocyte damage
- Tez No: 651347
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEN SARIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Podositler glomerüllerin visseral epitelyal hücreleri olup, süzme işlevinde önemli rolleri vardır. Podosit hasarı; minimal değişiklik hastalığı, fokal segmental glomerüloskleroz (FSGS) ve diyabetik nefropati gibi proteinürik glomerülopatiler için ana mekanizmadır. Türkiye'de primer glomerüler hastalıkların ve nefrotik sendromun en sık nedenleri arasında; membranöz nefritin ardından, ikinci sırada yer alan FSGS tedavisinde tüm hastalarda remisyon sağlayabilen bir tedavi rejimi olmadığı gibi, remisyon sağlanan hastalarda tekrarlama oranı %40'lara kadar çıkabilmektedir. Skualen isoprenoid bir bileşik olup, köpek balığı karaciğeri ile zeytinyağı en önemli kaynaklarındandır. Skualen ile ilgili yapılan çalışmalar antioksidan ve antitümöral etkilerine odaklı olup; aşılarda adjuvan olarak, bazı hastalıklarda koruyucu ve önleyici etkileri nedeniyle, ayrıca ilaç ve gen taşıyıcısı olarak da çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışma, köpek balığı karaciğer ve zeytinyağı kaynaklı skualenin, deneysel hayvan modelinde, podosit hasarı üzerindeki etkilerini biyokimyasal ve histopatolojik düzeyde araştırmayı hedeflemektedir. Gereç ve yöntem: Benzer ağırlıklara (300-350 gr) sahip Wistar sıçanlar ile; kontrol, adriyamisin (ADR), zeytinyağı kaynaklı skualen (SQ-Z), köpek balığı kaynaklı skualen (SQ-KK), ADR ile birlikte SQ-Z ve ADR ile birlikte SQ-KK uygulanan toplam altı adet deneysel grup oluşturuldu. Sıçanlara intravenöz ADR (7,5 mg/kg) uygulamasından 1 hafta önce başlanıp, toplam 14 gün boyunca 0.4 ml/gün dozunda SQ (zeytinyağı veya köpek balığı kaynaklı) uygulandı. Adriyamisin uygulamasının yapıldığı gün deney 1. gün olarak kabul edilip, 14. günde ve sakrifizasyondan 1 gün önce 24 saatlik idrarları toplanarak idrar proteinüri, kreatinin ve üre; sakrifizasyon sırasında alınan kan örneklerinde ise kreatinin, kan üre nitrojeni (BUN), total protein ve albümin değerleri analiz edildi. Sıçanlar 23. günde sakrifiye edilerek, böbrek dokularından elde edilen kesitler, hematoksilen eozin (H&E), Periodik asit schiff (PAS), Masson Trikrom, Gümüş metanamin (PAMS) histokimya ve Wilms tümör 1 proteini (WT-1) immünhistokimya boyaları uygulanarak, ışık mikroskopisi ile değerlendirildi. Tüm glomerüller incelenerek, segmental skleroz skor ortalamaları, en yüksek segmental skor değerleri, tübüler atrofi, interstisyel fibrozis ve enflamasyon, tübüler hasar bulguları, TMA bulguları, WT-1 ortalamaları, en yüksek / en düşük WT-1 değerleri araştırıldı. Morfometrik olarak analiz programı yardımı ile 50 adet glomerülün Bowman ve glomerüler yumak alan ölçümleri yapılarak, en yüksek alana sahip %25 glomerülün ortalama değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Podocytes are visceral epithelial cells of glomeruli and have important roles in filter function. Podocyte damage is the main mechanism for proteinuric glomerulopathies such as minimal change disease, focal segmental glomerulosclerosis (FSGS) and diabetic nephropathy. Among the most common causes of primary glomerular disease and nephrotic syndrome in Turkey; after membranous nephritis, FSGS takes the second place. In FSGS treatment, there is no treatment regimen that can provide remission in all patients, and the rate of recurrence can be up to 40% in patients with remission. Squalene is an isoprenoid compound, the main sources of which are shark liver and olive oil. Studies related to squalene are focused on antioxidant and antitumoral effects. Squalene is used as an adjuvant in vaccines, because of its protective and preventive effects in some diseases, and also in various fields as a drug and gene carrier. This study aims to investigate the effects of shark liver and olive oil-based squalene on podocyte damage in experimental animal model. Materials and methods: Six experimental Wistar rat groups with similar weights (300-350 g) were created, with control, adriamycin (ADR), olive oil-derived squalene (SQ-Z), shark-derived squalene (SQ-KK), SQ-Z with ADR, and SQ-KK with ADR. Squalene (from olive oil or shark) was administered at a total dose of 0.4 ml / day for a total of 14 days to rats. One week after the start of SQ application to rats, intravenous ADR (7.5 mg / kg) was started. The day of the application of ADR was accepted as the first day of the experiment. Urine proteinuria, creatinine and urea values were analyzed by collecting 24-hour urine on the 14th day and 1 day before sacrification. Creatinine, blood urea nitrogen (BUN), total protein and albumin values were analyzed in blood samples taken during sacrifization. Rats were sacrificed on the 23rd day. Sections obtained from the kidney tissues of rats were evaluated by light microscopy in hematoxylin eosin (H&E), Periodic acid schiff (PAS), Masson Trichrome, Silver metanamine (PAMS) histochemistry and Wilms tumor 1 protein (WT-1) immunhistochemistry stains. All glomeruli were examined, and the mean segmental sclerosis score, the highest segmental sclerosis score values, tubular atrophy, interstitial fibrosis and inflammation, tubular damage findings, TMA findings, mean number of WT-1 positive glomerular cells, the highest / lowest WT-1 values were investigated. Bowman and glomerular tuft area measurements of 50 glomeruli were measured with morphometric analysis program, and the average values of 25% glomeruli with the highest area were calculated.