Mikrokapsül yapımı
  1. Tez No: 24055
  2. Yazar: BİKEM ÖVEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ABSTR A KT MİKROKAPSÜL YAPIMI Bu çalışmada jelatin-arap zamkından koaservasyon yoluyla elde edilen filmler, bu filmlerin fiziksel özellikleri, bu filmlerin duvarını oluşturduğu mikrokapsüllerin tane çapı dağılışı ve bu mikrokapsüllerden kütle transferi incelenmiş tir. Filmlerin özelliğini açıklamada, infrared analizlerin den mikrokapsüllerden kütle transferini açıklamada elektron mikroskop filmlerinden faydalanılmıştır. Filmin fiziksel özelliklerinde formaldehidin oluşturduğu karşı-bağ sayısı ve serbest metil alkol gruplarının en büyük etken olduğu sap tanmıştır. Mikrokapsüllerin tane sayısı, tane iriliği dağılı- lımı ve bu kapsüllerden kütle transferi ise duvarı oluşturan makromoleküllerin çok tabakalı birer yüzey aktif madde olmasından etkilenmiştir. ABSTRACT MICROENCAPSULATION BY GELATIN AND GUM ARABIC COACERVATES Physical properties of films obtained by the coacer- vation of gelatin-gum arabic, and mass transfer from micro capsules whose walls are formed by these films are investi gated in this work. The interpretation of the physical pro perties of the films are supported by infrared analyses and mass transfer form microcapsules, by scanning electron microscope films. The crosslinking density and free methyl alcohol groups formed by formaldehyde were found to be the effective parameter in the variation of the physical proper ties of these films. The multilayer interfacial adsorption behavior of gelatin and gum arabic were found to be the determining factor in the particle size distribution, resultant number of particles and mass transfer from microcapsules.
Özet (Çeviri)