KOBİ'lere verilen teşvik ve destekler kapsamında KOSGEB Konya örneği
KOSGEB Konya model, as part of incentives and supports granted to SMEs
- Tez No: 240572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın kapsamını, ?KOBİ'lere Verilen Teşvik ve Destekler Kapsamında KOSGEB Konya Örneği? başlığı altındaki çalışma oluşturmaktadır.Bu çalışmada, ekonomideki yeri, yarattığı istihdam, büyük işletmelere sağladıkları destek hizmetleri ve milli gelire sağladıkları katkı ile Türkiye ekonomisi içerisinde önemli bir büyüklüğü temsil etmekte olan KOBİ'lerin, Konya ili bazında genel profilleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.KOSGEB tarafından küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen çeşitli hizmet ve desteklerin küçük sanayiciye ne gibi bir etkisinin olduğunun belirleyebilmek amacını taşıyan bu çalışma, Konya ilinde Konya ilinde faaliyette bulunan KOBİ'ler üzerinde yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma verilerinin toplanmasında anket yönteminden yararlanılmış, bu tür teşviklerin şekillendirilmesinde ilgili kurumlara ve KOBİ'lere ışık tutacak sonuçlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; Teşvik Politikaları ve Türkiye'de Teşvik Politikaları başlığı altında, teşvik kavramı, teşviklerin özellikleri, teşviklerin amaçları, teşviklerin sınıflandırılması, teşviklerin tarihçesi hakkında bilgilerden oluşmaktadır. İkinci bölüm; KOBİ'ler ve KOBİ'lere verilen destekler ile ilgili bilgilerden oluşmaktadır. Üçüncü bölüm; KOSGEB tarafından KOBİ'lere verilen desteklerin detaylı incelendiği ve KOSGEB hakkında bilgilerden oluşmaktadır. Dördüncü bölüm de; Konya'da faaliyette bulunan KOBİ'lere yönelik anket uygulama çalışmasından oluşmakta, çözüm ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The scope of this paper is constituted by the study under the heading of ?KOSGEB Konya model, as part of incentives and supports granted to SMEs?.In this study, it has been tried to state the general profile of SMEs, which represent an important size within Turkish economy with its job creation, support services supplied to big enterprises and the contribution supplied to national income, on the basis of Konya province.This study, which has an aim to define how the various services and supplies given to small and medium sized enterprises by KOSGEB effect small scale industrialist, has been executed in Konya, on SMEs showing activity in Konya. For this purpose, survey method has been used to collect the research data, and it has been tried to obtain results that should show the way to related corporations and SMEs in shaping this kind of incentives.The thesis is composed of four parts. First part consists of information about incentive concept, properties of incentives, aim of incentives, grading of incentives, history of incentives under the heading of Incentive Policies and Incentive Policies in Turkey. Second part consists of information about SMEs and supports given to SMEs. Third part consists of information about KOSGEB and a detailed study of supports given to SMEs by KOSGEB. And the fourth part consists of the survey application study oriented to SMEs showing activity in Konya, and solutions and suggestions are submitted.