Küresel rekabet ortamında işletmelerde teknoloji geliştirme birimlerinin kurulması ve teknoloji yönetimi
Founding technology development units and technology management in enterprises at global competitive environment
  1. Tez No: 240571
  2. Yazar: MURAT KURTULAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ATAYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küreselleşme sürecini ortaya çıkaran en önemli faktör teknolojik gelişmelerdir. Teknolojideki hızlı değişim işletmelerin sosyal ve ekonomik çevrelerinde, stratejilerinde, yapılarında ve yönetimlerinde değişikliklere neden olmaktadır. Küreselleşmenin getirmiş olduğu sonuç sürekli artan rekabete karşı değişme zorunluluğudur. İşletmelerin rekabetçi üstünlüğü elde edebilmeleri için kullandıkları Ar-Ge stratejisinin seçimi önem arz etmektedir. İşletmeler yoğun küresel rekabetin ve sürekli değişikliklerin meydana geldiği bir ortamda Ar-Ge ile varlıklarını sürdürmektedirler. Bu çalışmada, küreselleşme ve teknolojik gelişmeler ile işletmelerde bunların neden olduğu değişimler üzerinde durulmuştur. İşletmelerde rekabet üstünlüğü ve modelleri kısaca irdelenmiştir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak ürün yeniliklerinin stratejik önemi ve buna bağlı olarak işletmelerde üretim yöntemlerinde meydana gelen değişim incelenmiştir. Teknoloji ve teknoloji yönetimi kavramsal olarak yer almıştır.İşletmelerde teknolojik gelişmeleri Ar-Ge birimlerinin gerçekleştirdiği ve bu birimlerinin kurulması, örgütlenmesi,işlevleri, yönetilmesi konularına değinilmiştir.Ar-Ge birimleri bulunan şirketlerden örnekler çalışmanın son kısmında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The technological developments are the most important factor revealing globalisation process.The rapid change in technology brings about modifications in social and economic environments,strategies,structures and managements of enterprises.The result that globalisation has brougt is compulsory change against permanently hightened competition.Enterprises? choice of Research and Development strategies presents importance to be able to gain competitive advantage.The enterprises survive by the help of Research and Development in a environment which intensive global competition and constant changes occur.In this study it has been focused on globalisation and technological developments besides the modifications resulted of them in enterprises.The competitive advantage and the models have been shortly explicated in enterprises.Technology and technology management have been mentioned conceptually. lt has been emphasized on the topics of technological improvements carried out by the research and development units besides foundation, organisation ,direction, and functions of these units.The samples of companies having research and development units have presented in the last chapter of study.