The changes and legal effects of the labor contract according to the new Labor Law
Yeni İş Kanununa göre hizmet akitlerinde yapılan değişiklikler ve hukuki sonuçları
  1. Tez No: 240608
  2. Yazar: TURGAY ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MACİT KENANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yürürlükte olan 4857 sayılı İş Kanununa göre ve iş akitleri ve iş sözleşmelerindeki uygulamaların genel özellikleri ve 4857 sayılı İş Kanununa göre iş akitlerinin ne gibi değişikliklere uğradığı iş akitlerinde geçen işçi, işveren ve iş akdi kavramları hakkında çeşitli kanunlarda yer alan tanımlamalar irdelenecektir. Bu bölümde ayrıca işçi ve işveren arasındaki ilişkiler ve iş akitleri hakkında da ayrıntılı bilgiler verilmeye çalışılacaktır.Çalışmamızı üç bölümde inceleyeceğiz. Birinci bölümde işçi, işveren ve iş akdi kavramları hakkında çeşitli kanunlarda yer alan tanımlamalar irdelenecektir. Ayrıca işçi ve işveren arasındaki ilişkiler ve iş akitleri hakkında da ayrıntılı bilgiler verilmeye çalışılacaktır. İkinci Bölümde 4857 sayılı kanunla iş hukuku alanına giren uygulamalar ile bu uygulamaların iş akitlerine ve iş akdi fesihlerine etkileri incelecektir. Üçüncü Bölümde ise 4857 sayılı İş Kanununun 2003, 26 Mayıs 2008 tarih ve 26887 nolu Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 5763 sayılı kanunla değiştirilen maddeleri ve son yenilikler verilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the general features of the labor contracts and the applications of the labor contracts according to the 4857 numbered Labor Law in effect in Turkey and what kind of changes the labor contracts faced according to the Labor Law numbered 4857, the concepts of employee, employer and labor contract available in various laws are examined. In addition to this, the relationships between the employee and the employer and detailed information about the labor contracts will be given in this section.We will scrutinize our study in three sections. Definitions of the concepts about employee, employer and labor contract available in various laws will be examined in the first section. Moreover, the relationships between the employee and the employer and detailed information about labor contracts will be given. In the second section, the applications came to the field of labor law by the law numbered 4857 and their effects to labor contracts and the annulments of the labor contracts will be examined. In the third section, the recent changes and changed articles of the law numbered 4857 by the law number 5763 published on the 26887 numbered Official Newspaper dated 26 May 2008 and hence put into effect will be discussed.