The role of globalization in private TV news broadcasting policy. Kyrgyzstan (Channel 5) and Turkey (FOX TV) examples
Küreselleşmenin özel televizyonların haber yayın politikasındaki rolü. Kırgızistan (Kanal 5) ve Türkiye (FOX TV) örnekleriyle
  1. Tez No: 240613
  2. Yazar: ELVİRA BUDAICHIEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmada küreselleşme ile kitle iletişim araçları arasındaki ilişki, televizyon haberlerinin gözlem çerçeveleri içerisinde teorik ve ampirik olarak incelenmiş; Kırgızistan'da Kanal 5 ve Türkiye'de FOX TV'nin 20-24 Temmuz, 2009 tarihlerinde haber bültenlerindeki haber içeriği gösterilmeye çalışılmıştır.Özel televizyonlardaki haberlerin nasıl temsil edildiğini belirlemeye yönelik olan çalışmamızda haberin neden konuyla ilgili kurumlar ya da var olan yapıdan çok bireyler üzerinden yoğunlaştığı, haber kaynakları arasında resmi makamların neden bu denli baskın olduğu, haberin toplumsal bağlamdan neden soyutlandığı, toplumsal olayların neden bütünüyle yansıtılmak yerine özetlenerek aktarıldığı gibi pek çok soruya yanıt aranmıştır. Siyasal, ekonomik, askeri ve sembolik seçkinlerin söylemlerinin haber metinleri dolayımı ile meşruiyet kazandığı ve varolan toplumsal yapıya yönelik rızanın oluşumunda etkili olduğu gösterilirken; değişik siyasal parti, grup, uzman görüşlerine yerverilmesinin, haberde dengelilik ilkesine görünürde uygunluk sağlasa da karşıt söylemlerin haber metinlerine sızmasını engellediği ortaya konulmaktadır.Ticari yayıncılık ekonomisi, reklam geliri karşılığında izleyicilerin satılması çevresinde dönmekte, ihtiyaçlar programları kaçınılmaz olarak tanıdık ve denenmiş formül ile formatlara yöneltip, risk ve yenilikten uzaklaştırmaktadır. Özel televizyon yayıncılığının ardındaki büyük sermaye baskın ekonomik-politik yapının sürdürülmesinden en fazla çıkar sağlayacak erk durumundadır. Kanal 5 ve FOX TV'nin var olan üretim ilişkileri içerisinde Amerikan yanlısı egemen ideolojinin pekiştirilmesinde etkin bir kültür endüstrisi olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study the relation between globalization and mass communication means, has been examined theorically and empirically within the framework of television news, and it is tried to show the emerging forms of structural trends of Channel 5 in Kyrgyzstan and FOX TV in Turkey in July 20-24, 2009 news bulletins.In our study which aimed to determine how news is represented in private televisions, answers are looked for a lot of questions such as why news is concentrated on the institutions related with the issue or on the individuals rather that existing structure among sources of news, why the news of the official authorities is so oppressing; why news is abstracted from social context; why social movements are taken over by summarizing in stead of reflecting them as a whole. While the news text mediation of speeches of political, economical, military and symbolic elites gained legitimacy and it is tried to show that they have been effective in the formation of consent towards existing social structure, even if it provides suitability to include the views of various political parties, groups, specialist in the news from the point of equity principle, in appearance, it has been put forward that, these hindered contrary speeches leak in the text of news.Commercial broadcasting economy, revolves around the sale of spectators against advertisement income, requirements direct the programs towards known and tried formulas and formats inevitably, and causes them to be far away from risk and renovation. While the great capital oppressed economic-politic structure behind private television broadcasting, which will provide the greatest advantage in maintaining this structure, is in powerful situation, it will not be wrong to indicate that there is an effective cultural industry, within existing production relations of Channel 5 and FOX TV.