Dijital baskının plastik sanatlarda kullanımı
The use of digital printing in plastic arts
  1. Tez No: 240614
  2. Yazar: MELTEM FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZDEMİR ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yaşadığımız teknolojik çağın sanatı köklü bir değişim sürecine girmiştir. Zaten yüzyıllar boyunca üretim biçimi ve düşünsel alandaki değişmeler hep devam etmiştir. Plastik sanatlarda kullanılan her yeni teknik ifadelendirme bireyselliğin kolaylığı ve sınırı olmayan denemeler yeni bir sanat anlayışının zeminini hazırlamıştır.Son yıllarda bilgisayar, pek çok sanatçı için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Bilgisayar, dijital olanaklarıyla farklı görüntüler sunar. Sanatçılar bu dijital ortamdaki alanları kullanarak işlerini üretmektedirler. Bu sebeple çalışmada, dijital görüntünün günümüz resim sanatına olan etkisi ve resim pratiğinin dijital olanaklarla üretilen görüntüleri ele alınacaktır.Dijital teknolojinin ürettiği her türden dijital görüntü geniş bir alana yayılmaktadır. Bu alanlardan birisi de dijital baskıdır. Dijital baskının, her yönü ile yeniden üretimini ve bunun araç ve yöntemlerini incelemek, dijital teknolojinin sunduğu olağanüstü olanakları anlamak, bu çalışmanın amacıdır. Ayrıca dijital baskının plastik sanatlarda yer alışının tarihsel perspektif içerisinde kısa bir özeti bu çalışmada açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The arts of the high technology age we live in today are faced with a process of fundamental change. In fact, the manner it?s produced and conceptualized have been changing for centuries. Every new technical expression technique in plastic arts, the ease of individualization, and attempts without boundaries have laid the foundation of a new notion of art.In recent years, computers have become an indispensible tool for many artists. Through its digital capabilities the computer offers diverse visions. Artists have been creating their work through the new spaces offered by this digital environment. This thesis aims to review and elaborate on the impact of this digital vision on today?s painting and provide examples of the imagery created by using the digital capabilities available in the comtemporary practice of art.The digital imagery created by using digital technologies spans a wide spectrum of areas. One of such areas is digital press. This study aims to investigate all the dimensions of the reproduction, tools, and methods of digital press and to understand the wonderful opportunities presented by digital technology. The study will also include a short summary, from a historical perspective, of how and where digital press has taken its place within plastic arts.