İstanbul'da yaşayan boşanmış kadın ve erkeklerin boşanma deneyimleri
The divorce experiences of women and men in İstanbul
  1. Tez No: 240627
  2. Yazar: TEBRİKE KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. YAPRAK CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
İstanbul'da yaşayan boşanmış kadın ve erkeklerin boşanma deneyimlerine odaklanan bu çalışmada, niteliksel araştırma yöntemi ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadın ve erkeklerin boşanma deneyimleri, ekonomi ve toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmiş, ekonomik koşulların, toplumsal cinsiyet rollerinin, ve bireysel farklılıkların boşanma olgusunu nasıl ve ne şekilde etkilediği açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırma, boşanan kadın ve erkekler tarafından ?şiddetli geçimsizlik? gibi hukuki bir terimle ifade edilen boşanmanın, pek çok farklı konuyla ilgili olabilen, olumsuz birikimler nedeniyle gerçekleştiğini göstermiştir.Araştırma, evliliklerin hem kurulmasında hem de yıkılmasında, özellikle erkeklerin sahip oldukları ekonomik koşulların çok etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmaya katılan kadın ve erkekler, evlilik süresi içindeki ekonomik gelirlerine göre sıralandığında, tüm ekonomik gelir gruplarındaki kadın ve erkeklerin boşanma nedenleri arasında ortak konular olduğu saptanmıştır. Ortak konular, ekonomik sorunlar, ailelerden kaynaklanan sorunlar, ve cinsel sorunlarla ilgilidir. Ancak, ortak özellik gösteren bu konuların, farklı ekonomik gelir gruplarındaki kadın ve erkekleri farklı derecelerde etkilediği görülmüştür. Ayrıca, kadınların ve erkeklerin bu konuları ele alış ve yorumlayışları arasında da farklılıklar bulunmaktadır.Kadının ve erkeğin toplumsal cinsiyet rollerindeki farklılık, her iki cinse özgü farklı boşanma nedenlerinin ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Bu bağlamda ?aldatılma? ve ?sorumsuzluk? sadece kadınların boşanma nedenleri arasında bulunmaktadır. Erkeklere özgü boşanma nedenleri ise, eşleri tarafından ?değiştirilmeye çalışılmak?, ?kıskançlık? ve ?heyecanın bitmesi? ile ilgilidir. Sonuçta, kadının ve erkeğin kişilik özellikleri ve duygusal durumları, boşanma kararı verip vermemeleri üzerinde çok önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the reasons for divorce among men and women in Istanbul, using qualitative research methods, particularly in-depth interviews. I examine the divorce experiences of women and men in terms of economics and gender and explain how financial conditions, gender roles and individual differences affected their divorce. My findings show that what was described with the legal term ?irreconcilable differences? by divorced men and women was a result of accumulated problems in different areas.One of the findings of my study was that the financial situation of men in particular played an important role in both the beginning and break-up of marriages. In addition, when my male and female interlocutors were ranked according to income at the time of their marriage, similarities in the reasons for divorce emerged in all income groups: financial problems, family-related problems and sexual issues. However, the women and men in the different income groups were affected by these issues in different ways; they also discussed and interpreted them differently.Differences in gender roles led to different reasons for divorce given. For instance, only women cited being cheated on and/or irresponsibility as a reason for divorce, while only men said they got divorced because their wives ?tried to change? them or were jealous, or because there was no more ?excitement? in the marriage. Finally, my findings show that personal characteristics and the emotional state of both women and men influenced their decision of whether to get divorced.