Kyrgyzstan as an economy in transition
Geçış ekonomisi olarak Kırgızistan
- Tez No: 240626
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL FUAT SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Geçiş ekononomilerinde görülen sosyal ve ekonomik olgular bu ekonomilere genellikle önerilen ve ana iktisadi görüşe dayandırılan ekonomi politikalar çerçevesinde çözülemeyen bir şekilde ortaya çıkmıştır. Hızlı gerçekleştirilmesi tavsiye edilen geniş kapsamlı ekonomik reform programları genellikle beklenen sonuç göstermemişlerdir. Geçiş ekonomileri üzerine yapılan çoğu çalışmalar gerekli etkili kurumların olmaması ekonomik reformların etkisiz sonuçlarının temel nedenlerinden biri oldugunu ıspatlamaktadır. Ancak bu calışmalar kurumların sözkonusu ekonomiler için ne kadar önemli olduğunu tespit etmekle sınırlı kalmaktadır. Oysa geçiş ekonomilerinde ekonomik reformların başarısını anlamak için kurumların oluşması, kurumlarda etkinsizliğin kaynağı ve etkin olmayan kurumların devam etmeleri konularının da incelenmesi önemli olmaktadır.Bu tezde Kırgızistan'ın piyasa ekonomisine geçiş sürecinde yapısal ekonomik reformların incelenmesi ve bunların sınırlı kalan sonuçlarını açıklamaya çalışılmıştır. Özellikle yapısal ekonomik reformlar ve kurumsal etkinlik üzerine durulmuştur. Araştırmaya konu olan geçiş süreci 1991-2007 yılları arası periodu kapsamaktadır. Analizler statistiki veriler, ilgili diğer raporlar ve çalışmaların yorumlanması ve açıklanmasına dayandırılmıştır. Araştırma sonuçları ilgili kurumsal altyapının oluşturulması piyasa ekonomisine geçiş için önkoşul olduğunu ileri süren diğer çalışmaların sonuçlarını desteklemektedır. Geçiş sürecinde tarihi özellikler ve ekonomik büyüme başarısı yanında yapısal reformları gerçekleştirme özellikleri kurumsal altyapıda etkinsizliğin nedenleri olarak tespit edilmiştir. Kurumsal iyileşme için öncelikli olarak idari reformlara odaklanan devlet tedbirlerinin alınması önerilmiştir. Bunun yanısıra zamanla ilerleyen ekonomik büyüme başarıları ve davranışsal ve kültürel değişimler kurumsal altyapının iyileşmesine katkıta bulunma potansiyeline sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Social and economic appearances in transition economies have been unsolved within the initial policy advices based on the mainstream economics. Rapid implementation of mostly advised comprehensive economic reform packages have not been resulted in anticipated outcomes. Most studies on these economies confirm non-existence of the corresponding efficient institutions as one of the major reasons for inefficient outcomes of economic reforms. However, these studies are generally limited by indicating the extent to which institutions important for these economies. While better understanding of the success of economic reforms in transition economies requires further analysis on formation of institutions, sources of inefficiency in institutions and persistence of inefficient institutions in the context of transition economies.This thesis has attempted to analyse structural economic reforms in transition of Kyrgyzstan to market economy and explain their inefficient outcomes. Particular emphasize is given to analysis of implementation of structural economic reforms and on the efficiency of institutions. Transition process under the research include period of 1991-2007. Analyses are based on interpretation of statistical data, other relevant documents and studies. Results of the thesis are in line with the other studies which conclude that formation of efficient institutions is precondition for successful transition to market economy. Character of implementation of structural reforms along with historical legacies and growth performance are found as major determinants of institutional efficiency in the context of transition. As the primary solution for institutional improvement measures taken by government with focus on administrative reforms are recommended. Also eventual increasing economic growth performances and corresponding behavioral adjustment have potential to contribute to improvements of institutions.