Ideology in the 2007 Elections as a fundamental part of discourse in the Turkish press
2007 Seçimleri'nde Türk basınında söylem olarak ideoloji
  1. Tez No: 240687
  2. Yazar: SALİH BURHAN PARMAKSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BİRKALAN-GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Gazetecilik, Anthropology, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Sosyal bilimlerde çok tartışılan konulardan biri ideoloji, egemenlik ve kimlik gibi konuların uygulamada nasıl kavramsallaştırılması gerektiğidir. Günümüzde sosyal ve kültürel ilişkilerin üretimi ve tekrar üretimini bu terimlerle açıklamak için medya verimli bir çalışma alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez, antropoloji disiplini içerisinde hazırlanmış bir tez olarak basındaki üretim süreçlerini, eleştirel söylem analizi yaklaşımı ile birleştirerek ideolojik çatışmanın nasıl incelenmesi gerektiğini anlamaya çalışmaktadır.Tez içerisinde ileri sürülen tartışmalar üç aşamada şekillenmektedir: kavramsal çerçevenin, kullanılan terimlerin ve kabul edilen bağlamın kuramsal altyapı olarak kurgulanması, Birgün Gazetesi'nde yapılan alan araştırması ve 2007 Genel Seçimleri üzerine dört ulusal gazetede çıkan haberlerin söylem analizi. Genel olarak bu tez üç anafikir üzerine yoğunlaşmıştır. Birincisi, söylem bağlam tarafından şekillendirilir ve bunun vazgeçilmez bir sonucudur. İkinci olarak, ideoloji bağıntısal bir soyutlamadır ve bu bağıntılar, bir yapı yerine yerleşmiş pratikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Son olarak, medyada ideoloji üzerine yapılacak bir söylem analizi karşılaştırmalı bir çalışma olarak kurgulanmalıdır.Bu tez içerisinde kullanılan akademik araçlar ve ideoloji kavramına yaklaşım stratejisi incelenen konunun gereksinimlerine göre belirlendi. Bunun yanında, aynı kuram ve yöntemler, benzer konularda yapılan çalışmalarda bazı değişiklikler yapılarak uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
A most controversial issue in social sciences is the application of the concepts of ideology, hegemony and identity. The media offers us a stimulating, fruitful environment to study the means of production and reproduction of social and cultural relations summarized using these terms. This thesis, as a project in the discipline of anthropology, seeks to bring together the production process in the press and critical discourse analysis together as a methodological tool to pinpoint instances of ideological contestation.The arguments in this thesis can be outlined as developing in three stages: The establishment of scope, terminology and context as a theoretical framework, the ethnographic field study at Birgün, and discourse analysis of the coverage of four national papers on the 2007 Parliamentary Elections in Turkey. Overall, it tries to solidify three ideas. First, it argues that discourse is determined by and is an indispensable outcome of context. Second, it posits that ideology is a abstraction contingent on this context that should be viewed in terms of practices rather than structure. Finally, discourse analysis in the media has to be conducted in a comparative framework when studying ideology.While the tools used in this thesis and the strategies of approach towards ideology were planned according to the needs of the topic at hand, their reapplication with minor revisions may be a possibility.